Nakazili ste sa koronavírusom napriek očkovaniu? Toto sú možné DÔVODY
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zverejnil štatistiku, koľko zaočkovaných ľudí sa nakazilo koronavírusom.
Aj keď výskumy aj prax potvrdzujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné, v ojedinelých prípadoch sa môže infikovať aj osoba, ktorá bola zaočkovaná.
Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. „K 18. máju evidujeme spolu 456 585 prípadov COVID-19, pričom bolo hlásených 7 766 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb," spresnila Račková.
Stovky prípadov
Po prvej dávke vakcíny išlo o 6 137 prípadov pozitivity z celkového počtu 1 437 945 osôb zaočkovaných prvou dávkou. „Vo všeobecnosti tento počet nepresahuje proporciu 0,4 percenta, aj keď kompletná ochrana sa po prvej dávke vakcíny neočakáva,“ dodala Račková.
Po druhej dávke vakcíny ÚVZ zaznamenal 1 629 prípadov pozitivity z celkového počtu 682 859 osôb zaočkovaných druhou dávkou, čo predstavuje 0,2 percenta. „V období 14 dní po druhej dávke z toho evidujeme 845 pozitívnych osôb,“ podotkla Račková.
Proporcie osôb, u ktorých pravdepodobne nedošlo po očkovaní k očakávanej imunitnej odpovedi, sú podľa ÚVZ v zhode s očakávaniami na základe deklarovanej účinnosti vakcín.
Viac správ o očkovaní
Ako je to možné?
Podľa Račkovej existuje viacero dôvodov, prečo môže dochádzať k infekcii u zaočkovaných osôb. Tvorba ochranných protilátok po očkovaní podľa jej slov závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou.
„Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele,“ uviedla Račková.
Foto: ilustračné