TOS Lifestyle

Najbizarnejší platobný prostriedok na svete? TU sa platí aj kameňmi, môžu byť veľké až 4 metre

Toto najbizarnejšie platidlo dokonca postihla aj inflácia, s ktorou je spojený neuveriteľný príbeh.

Ilustračný obrázok k článku Najbizarnejší platobný prostriedok na svete? TU sa platí aj kameňmi, môžu byť veľké až 4 metre
Zdroj: Instagram.com/kleisthenes2 , Unsplash.com

Niekde v Pacifiku, tisíce kilometrov východne od Filipín, leží ostrov Yap, ktorý patrí Mikronézii. Zopár dedín, malé letisko, asi 10-tisíc obyvateľov. Možno práve vďaka tejto izolácii sa tam zachoval jeden z najbizarnejších platobných prostriedkov na svete.

Reč je o obrovitých okrúhlych kameňoch s dierou uprostred. Môžu mať až štyri metre a vážia tony.

Kamenné banky

Ako informuje portál Travelbook, ide o dodnes uznávané platidlo popri oficiálnom dolári. Používa sa napríklad ako kompenzačný prostriedok medzi obyvateľmi.

Niektoré kamene majú vyryté mená svojich majiteľov alebo pamätné udalosti. Každá zo 150 dedín na Yape má svoju „kamennú“ banku, kde si obyvatelia ukladajú svoje nerasty. Niektoré z obrovských kusov sú staré niekoľko stoviek rokov a dedia sa z generácie na generáciu.

Náročná preprava

Na kameňoch je zarážajúce nielen ich použitie, ale aj pôvod. Pochádzajú totiž z ostrovného štátu Palau, vzdialeného dobrých 400 kilometrov, kde sa ťažili v lomoch. Preprava bola v minulosti mimoriadne náročná a nebezpečná, k dispozícii boli len bambusové plťky či jednoduché kanoe.

Čo ich hodnota? Tá je premenlivá. Závisí od rozmerov, vzhľadu, ale aj od toho, komu platíte a začo.

Ako to, že toto platidlo zostalo aj po toľkých rokoch také stabilné? Určite ide aj o pohľad miestnych obyvateľov na svet. Tamojšie príslovie hovorí, že ľudia a vlády sa menia, ale kamene zostávajú.

Inflácia

Verte či nie, aj tieto kamene raz dobehla inflácia, ktorá sa vyskytla v období po roku 1871. Práve v tom roku na Yape stroskotal Američan David O'Keefe. Keď sa zotavoval na ostrove, uvedomil si hodnotu kameňov pre ostrovanov a prišiel so zásadným nápadom.

V Hongkongu si kúpil staré plavidlo, s ktorým mohol ľudí z Yapu dopraviť na Palau rýchlejšie a bezpečnejšie, ako im umožnili ich primitívne loďky. Za túto službu ho platili koprou (biela mäsitá dužina kokosových orechov, sušená na slnku) a nebolo neobvyklé, že mu záujemcovia sľubovali niekoľkoročnú úrodu vopred, aby si mohli dovoliť prepravu.

Výsledkom bolo, že do Yapu prichádzalo stále viac kamenných peňazí. O'Keefe dovážal okolo 150 kameňov ročne až do svojej smrti v roku 1901, čo viedlo k poklesu hodnoty tohto platidla.

Príbeh bol taký bizarný, že ho prevzal aj Hollywood. V roku 1954 bol sfilmovaný pod názvom Biely vládca Tongy s Burtom Lancasterom v hlavnej úlohe.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM