Nad strednú Európu mieri oblak zo sopky La Cumbre Vieja. Hrozia Slovensku kyslé dažde?
Oblak oxidu siričitého sa dostane aj nad naše územie. Do viacerých krajín Európy môže priniesť kyslé dažde.
Letisko na španielskom ostrove La Palma v sobotu uzavreli z dôvodu pokračujúcej sopečnej činnosti a hustého oblaku dymu po minulotýždňovom výbuchu sopky Cumbre Vieja. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na prevádzkovateľa letiska, štátny podnik Aena.
Po 50-tich rokoch ožila
Sopka vybuchla minulú nedeľu a na západnej strane ostrova so zhruba 85-tisíc obyvateľmi odvtedy zničila takmer 400 budov.
Svoje domovy muselo doteraz opustiť už približne 7000 ľudí. Láva podľa agentúry AP doteraz pokryla plochu s rozlohou viac ako 180 hektárov.
Hoci neboli hlásené nijaké obete, regionálne úrady evidujú rozsiahle škody na majetku v rozsahu vyše 400 miliónov eur. Naposledy došlo k výbuchu sopky na ostrove La Palma pred 50 rokmi.
Nebezpečné plyny
„Okrem lávy zo sopky unikajú aj nebezpečné plyny. Okrem neškodnej vodnej pary sú to napríklad oxid uhličitý, oxid siričitý či sirovodík, dusík, argón, hélium, neón metán, oxid uhoľnatý a vodík,“ informuje portál iMeteo.sk.
Najviac zo sopečných plynov tvorí vodná para (asi 60%), oxid uhličitý tvorí asi 10 až 40% týchto emisií.
Aj pri výbuchu sopky na Kanárskych ostrovov sa do ovzdušia dostali sopečné plyny. Oblak SO2 (oxid siričitý) sa bude v priebehu víkendu presúvať cez Pyrenejský polostrov ďalej nad Francúzsko a strednú Európu.
Európe hrozia kyslé dažde. Dostanú sa aj na Slovensko a čo môžu spôsobiť? Článok pokračuje na ďalšej strane.