Nabúraný bankový účet, nechcené volania a krádeže: Môže to spôsobiť ŠTÍTOK od batožiny!
Menovky, štítky či visačky sú výbornou pomôckou pri identifikácií batožiny. No niektoré osobné údaje by ste na ne nemali nikdy písať.
Menovky na batožine nie sú žiadnou prelomovou novinkou. No vedeli ste, že niektoré vypísané údaje môžu skôr či neskôr narušiť súkromie jeho majiteľa? Cestovatelia sa zároveň vystavujú riziku podvodu či krádeže. Viac prezradil Herald Mike Harvey, odborník na cestovanie a výkonný riaditeľ spoločnosti 1st Move International pre The New Zealand Herald.
Meno
Mnohí turisti sa snažia uchrániť svoje súkromie a preto batožinu neoznačujú celým menom. „A hoci je to tiež problém, odborníci na cestovanie odporúčajú uviesť celé meno tak, ako je napísané v pase, aby letecké spoločnosti a personál mohli nájsť ľahšie batožinu,“ píše tamojší portál.
Napriek tomu nechcete uviesť na batožine kompletné údaje? V prípade straty sa na letisku preukážte nielen občianskym preukazom či pasom, ale aj palubným lístkom a fotografiou vašej batožiny, ktorú ste zhotovili pred tým, ako ste o ňu prišli.
Telefónne číslo
Ponechať pri mene aj telefóne číslo sa zdá logickým, azda až nevyhnutným krokom, no nemusí sa vždy vyplatiť: „Bohužiaľ, aj to môže byť riskantné v prípade, že sa číslo dostane do nesprávnych rúk. Existuje veľa podvodov, ktoré sa dajú spojiť s vašim telefónnym číslom – od nechcených hovorov a textových správ až po bankové overenia – a iné podvody súvisiace s financiami.“ Ak je to možné, vypíšte na štítok číslo z práce alebo iné dočasné číslo.
Hlavná e-mailová adresa
Na menovku sa neodporúča napísať svoj hlavný email. Čo hrozí? Ak by sa vaša primárna emailová adresa dostala do nesprávnych rúk, nemuselo by to skončiť len pri otravných spamoch. Mnohé podvodné skupiny sa snažia získať citlivé údaje pomocou emailu a to princípom uvedenia do omylu.
„Bankové účty by mali byť prepojené s vašimi primárnymi e-mailovými adresami spolu s rezerváciami letov a ubytovania. Cestujúci by však mali použiť sekundárnu e-mailovú adresu na označenie batožiny a to isté platí aj v prípade výzvy na vyplnenie formulárov vyžadujúcich kontaktné údaje,“ informuje tamojší portál.
Vytvorte si svoj „cestovateľský email“. Ak sa vám niekto prelomí heslo, nenájde v ňom žiadne citlivé údaje.
Domáca adresa
„Aj keď sa to môže zdať ako dobrý nápad uviesť na štítku batožiny svoju úplnú domácu adresu, odborníci to neodporúčajú. Tieto informácie vás môžu vystaviť potenciálnym rizikám, ako je vlámanie alebo krádež identity,“ informuje The New Zealand Herald. Podľa slov špecialitu na cestovanie, postačí, ak na štítku uvediete mesto a krajinu. Letecká spoločnosť si ostatné informácie o vašom bydlisku vyhľadá a následne vás kontaktuje.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné