Rastislav Búgel Zo Slovenska

Na Slovensku sa objavili OBROVSKÉ včely: Sú až TRIKRÁT väčšie, než tie bežné!

Na Slovensku sa objavil obrovský druh inváznej včely. Oproti našej bežnej včele ide o obra.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku sa objavili OBROVSKÉ včely: Sú až TRIKRÁT väčšie, než tie bežné!
Zdroj: Pexels.com , Ústav zoológie SAV

Už niekoľko rokov v Európe počúvame o hrozne menom Sršeň ázijský. Ako upozornil portál tvnoviny.sk, podľa odborníkov by sa mal na naše územie dostať už v tomto roku. Ako sa ukázalo, nie je to jediný invázny hmyz pochádzajúci z Ázie, ktorý vzbudzuje obavy.

Agresívne lienky aj na Slovensku

Jedným z nich je Lienka ázijská, ktorá nepatrí medzi mierumilovné druhy. „Požierajú sa medzi sebou a požierajú aj larvy našich pôvodných lienok a dokážu ich eliminovať,“ vraví Adrián Purkart z katedry zoológie prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Navyše, tieto lienky dokážu nepríjemne pohrýzť aj človeka.

Obrovské včely

Najnovšie na Slovensku začína šarapatiť ďalší invázny hmyz. Ide o nadrozmerné včely. Podľa Purkarta je tento druh novinka aj pre vedcov. „Zatiaľ iba zisťujeme kde a ako hniezdia na Slovensku. Našli sme ju hlavne na takých miestach ako sú suché stromy,“ prezradil.

Táto včela je skutočný obor. „Je obrovská, skoro trikrát taká veľká,“ hovorí odborník o ázijskej včele. Hoci ešte slovenský názov nemá, vedec ju nazýva Čalúnnica.

Tento druh má okrem veľkého tela aj obrovskú čiernu hlavu, vďaka ktorej dokáže hĺbiť diery do dreva.

Treba sa obávať?

Ako sa zdá, hoci je táto včela obrovská, pre zdravého človeka nie je nebezpečná. „Je to ďalší opeľovač našej fauny, ktorý navštevuje kvety, čiže je aj prospešná. Pre bežného zdravého človeka nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo,“ vraví, no dodáva, že na tieto včely by si mali dať pozor ľudia s alergiami alebo ľudia citliví na živočíšne jedy.

Na záver dobrá správa pre včelárov. Ázijská včela vraj neohrozuje iné včelstvá.

Tento druh sa z Ázie do Európy dostal v roku 2008, pričom prvýkrát ju zaznamenali vo Francúzsku. Aktuálne sa usídľuje na západnom Slovensku. „Vyskytuje sa aj v okolí Viedne a Budapešti, jej príchod na Slovensko bol preto očakávateľný,“ uviedol začiatkom augusta Ústav zoológie SAV.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM