Na Facebooku a Instagrame dôjde k NOVINKE: Dôležitý krok v boji proti dezinformáciám!
Spoločnosť Meta začne na svojich sociálnych sieťach označovať obrázky, ktoré boli vytvorené pomocou nástrojov umelej inteligencie.
Ide o reakciu na riziká takého obsahu. Dezinformácie v podobe falošného obrázka môžu byť totiž podľa odborníkov oveľa efektívnejšie ako tisícky slov.
Nástroje ako DALL-E, Stable Diffusion, Midjourney či StarryAI dokážu na počkanie vytvárať do niekoľkých sekúnd realistické obrázky.
Stále menšie rozdiely
Spoločnosť Meta oznámila, že v dohľadnej dobe začne takto vytvorené obrázky viditeľne označovať, zrejme podobne ako napríklad platenú spoluprácu na instagramových účtoch influencerov.
„Rozdiel medzi ľudským a syntetickým obsahom sa stenšuje a ľudia chcú vedieť, kde sú hranice,“ cituje Idnes.cz prezidenta spoločnosti Meta pre globálne záležitosti Nicka Clegga.
Má to jeden háčik
Háčik je v tom, že to bude možné len v prípade tých nástrojov, ktorých obrázky budú obsahovať digitálne vodoznaky a systémy spoločnosti Meta tak rozpoznajú, že ide o dielo umelej inteligencie.
Spoločnosť OpenAI, ktorá pustila do sveta ChatGPT, už uviedla, že do obrázkov vytvorených v jej nástroji DALL-E 3 bude vodoznaky pridávať. Dôležité je, aby sa pridali a zrealizovali tento krok aj ďalší.
Čo spomínaný nástroj DALL-E dokáže? Bez pokročilejších zručností v práci s ním sme ho nechali vygenerovať obrázky na témy mačka na bicykli, príšera v rieke, mimozemšťan na námestí, pes na makovke, výbuch bomby v meste a zelená krava. Výsledky si môžete pozrieť v pripojenej fotogalérii.