Škandalózny Kičura: Štátne sklady prázdne, ale jeho synáčik kúpil dva byty za státisíce
Kičura uzatvoril obchod v čase, keď jeho otec nakupoval predražené rúška a respirátory.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na pondelkovom rokovaní vlády požiada ministra hospodárstva, aby podal návrh na Kičurovo odvolanie.
Dvadsaťročný syn predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru totiž kúpil dva byty v bratislavskom Starom Meste v čase, keď jeho otec nakupoval predražené ochranné pomôcky v súvislosti s novým koronavírusom pre štát od novovzniknutých firiem. O prípade písala Zuzana Kovačič Hanzelová, redaktorka denníka Sme.
Byty sa nachádzajú na Konventnej 7, v rekonštruovanom dome v mimoriadne lukratívnom historickom centre hlavného mesta a len niekoľko desiatok metrov od prezidentského paláca.
Ceny bytov sa tu pohybujú rádovo v stovkách tisíc eur, 20-ročný Krištof Kajetán Kičura sa stal vlastníkom dvoch bytov 17. a 18. marca 2020 a kúpnu zmluvu podpísal najneskôr 12. marca, vtedy totiž prišiel na návrh na vklad vlastníckeho práva na katastrálny úrad. Na liste vlastníctva nie je zapísané žiadne záložné právo, čo signalizuje, že Kičura ml. kupoval byty bez hypotekárneho úveru.
V rovnakom dome už vlastní byt aj 83-ročný Rudolf Kičura, pravdepodobne otec predsedu Správy štátnych hmotných rezerv.
Lacnejšie z Nórska
Kým synáčik Krištof K. Kičura nakupoval byty, jeho otec Kajetán Kičura, ktorý je blízky priateľ predsedu Smeru-SD Roberta Fica, rokoval o nákupe predražených ochranných pomôcok od malých a neznámych distribútorov.
15. a 17. marca uzatvorili hmotné rezervy zmluvy s firmou Lacorp v celkovej hodnote 35 miliónov eur na dodanie ochranných rúšok či respirátorov.
Od firmy A-testing, ktorá vznikla iba v januári, si zas objednali ochranné pomôcky za 13 miliónov eur.
Lacorp vlastní Jozef Kuric zo Šamorína, ktorý v minulosti viac než 18 rokov pracoval pre slovenskú pobočku nemeckého koncernu Hartmann Group, ktorý sa špecializuje na zdravotnícky materiál.
Od Lacorpu kupujeme 600-tisíc respirátorov FFP2 za viac ako trojnásobok českej ceny – 8,74 eura bez DPH za kus.
Slovensko tak zaplatí o 3,7 milióna eur viac než Česko. Upozornila Transparency International Slovensko.
Nadácia Zastavme korupciu informovala, že nórska firma ponúkla hmotným rezervám respirátory FFP3 štyrikrát lacnejšie oproti cene 16,58 eura, za ktoré ich kupujeme od Lacorpu.
Nóri pritom oslovili aj Úrad vlády a slovenskú ambasádu v Osle.
Podobne predražené sú aj iné položky – Lacorp predáva štátu dva typy ochranných oblekov za 26 a 42 eur. Z ponuky nórskej firmy síce nie je podľa Nadácie Zastavme korupciu zrejmé, o ktorý typ obleku ide, no za kus si pýtala len 6,50.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na pondelkovom rokovaní vlády požiada ministra hospodárstva, aby podal návrh na Kičurovo odvolanie. Nemá dôveru vlády. Kičura podľa neho konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov.
Kičurovi hrozí odvolanie. Podľa Matoviča nemá čo vo vedení inštitúcie robiť
TÝŽDENNÝ HOROSKOP podľa Valiky: Čo nám prináša nov v znamení Barana?
Smutná správa: Česi majú prvé úmrtie na ochorenie spôsobené koronavírusom
Angela Merkelová ide do domácej karantény!
Trestné oznámenie
Poslanec Ondrej Dostál (klub SaS) podal trestné oznámenie v kauze šéfa správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Vláda dnes Kičuru zároveň odvolá z funkcie.
„Dnes som podal na NAKA trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a dražbe podľa § 266 Trestného zákona (TZ), prípadne niektorého z trestných činov korupcie. K naplneniu skutkovej podstaty uvedeného trestného činu mohlo podľa môjho názoru prísť v súvislosti s obstarávaním zdravotníckych ochranných prostriedkov na zamedzenie šírenia koronavírusu správou štátnych hmotných rezerv a zmluvami uzatvorenými predsedom správy rezerv Kajetánom Kičurom s firmami LACORP a A-testing,“ napísal Ondrej Dostál na Facebooku.