Webnoviny - Svet

Matovič vydiera koalíciu, tvrdí Pado z SDKÚ-DS

WEBNOVINY.SK

Pred NR SR sa dnes uskutočnil protest proti zmenám v Zákonníku práce.Foto: SITA/Marián Peiger BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Viacerí poslanci NR SR chcú ešte definitívnu podobu novely Zákonníka práce pozmeniť. Poslanci zo skupiny Obyčajní ľudia chcú napríklad zmeniť systém podpory stravovania. Chcú zaviesť možnosť, aby zamestnanci namiesto stravných lístkov dostali finančný príspevok na stravu, a to v rámci dohody v kolektívnej zmluve. Ak to nebude upravené v kolektívnej zmluve, mal by zamestnávateľ mať možnosť uzatvoriť písomnú dohodu so zamestnancom o poskytovaní finančného príspevku. "Netvárme sa, že stravné lístky sa používajú iba na stravovanie v reštauráciách,“ vyhlásil pri predstavení návrhu v pléne Igor Matovič.

OBRAZOM: Protest proti zrušeniu ´gastráčov´

Ak klesnú tržby v reštauráciách, Matovič sa vzdá mandátu

VIDEO: Protest pred NR SR

Sviatky v piatok

Hodnota finančného príspevku na stravu pre zamestnancov by mala byť v tej sume, v akej by zamestnávateľ prispieval na stravovaciu poukážku. Príspevok by pritom mal byť rovnako oslobodený od dane. „Nerušíme stravenky, iba zavádzame možnosť, aby sa ľudia slobodne rozhodli,“ skonštatoval Matovič. Obyčajní ľudia taktiež navrhli možnosť čerpať pracovné voľno v piatok za sviatky, ktoré pripadnú na utorok až štvrtok. Malo by ísť o sviatky, ktoré sú 1. mája, 8. mája, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra. Oba návrhy Obyčajných ľudí majú podľa Matoviča podporu celej koalície s výnimkou OKS, ktorá má problém s posunom štátnych sviatkov. „Pevne verím, že si to možno ešte rozmyslia,“ dodal v pondelok Matovič.

Dubovcová pripúšťa, že za Zákonník práce nezahlasuje

Poslankyňa Jana Dubovcová (SDKÚ-DS) nebude hlasovať za novelu Zákonníka práce, ak plénum pri hlasovaní schváli pozmeňujúci návrh Moniky Gibalovej (KDH). Gibalová chce do zákonníka presadiť ustanovenie o tom, že zamestnávateľ môže bez udania dôvodu prepustiť zamestnancov, ktorí majú nárok na starobný dôchodok. Dubovcová si myslí, že je to diskriminačné ustanovenie a je v rozpore s medzinárodným záväzkami Slovenska, ktoré majú prednosť pred domácou legislatívou. 

Členovia Smeru-SD Dubovcovej postoj ocenili „Ani po roku nestratila, aspoň v tejto veci, zdravý cit,“ pochválil ju Robert Kaliňák. Gibalová tvrdí, že jej pozmeňujúci návrh je v súlade s judikatúrou Európskeho súdneho dvora, ktorá pripúšťa skončenie zamestnaneckého pomeru pri dosiahnutí dôchodkového veku, najmä ak si to vyžaduje politika zamestnanosti či trhu práce a ak sú takéto opatrenia primerané a nevyhnutné. „Nedáva obligatórnu, ale fakultatívnu možnosť takéhoto zamestnanca prepustiť,“ povedala o svojom pozmeňujúcom návrhu Gibalová.

Koalícia a opozícia sa dnes od rána sporili o kvalitách právnej normy a poslanci predkladali pozmeňujúce návrhy. „Myslím, že tento Zákonník práce neposkytne vyššiu efektívnosť zamestnávania,“ vyhlásil Jozef Burian (Smer-SD). Naopak Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) si myslí, že príde k zásadnému obratu na trhu práce. „To je tá najväčšia obava opozície, že nezamestnanosť klesne pod 10 %,“ vyhlásil koaličný poslanec. 

Poslanci hovorili aj o tom, v koho prospech sú predkladané úpravy. Podľa Bibiány Obrimčákovej (Smer-SD) už zľudovel názov „Zákonník zamestnávateľov“. Naopak Jana Kiššová (SaS) upozornila opozíciu, že sa snaží, aby štát zasahoval aj do oblastí, kde to nie je potrebné, ba dokonca je to škodlivé. „Pravidlá sú nevyhnutne potrebné, ale majú byť primerané a vyvážané,“ vyhlásila s tým, že dôraz by sa mal klásť na flexibilitu. Poslankyňa predniesla aj dva pozmeňujúce návrhy. Jeden z nich navrhuje predĺžiť termín na čerpanie náhradného voľna, a to z troch na 12 mesiacov odo dňa vykonania práce nadčas. Druhý sa týka výhod z kolektívnych vyjednávaní na podnikovej úrovni. Tie by sa po novom v prípade organizácií, ktoré podliehajú zákonu o výkone práce vo verejnom záujme, nemali vzťahovať na top manažmenty. 

V rámci rozpravy sa hovorilo aj o riešení petície zdravotných sestier

Poslanec Marián Kvasnička (KDH) predniesol už skôr avizovaný návrh, aby mali zdravotníci možnosť po dovŕšení 50. roku života odmietnuť vykonávať prácu nadčas. Podľa opozičných poslancov sestry túto možnosť využívať nebudú, keďže práve cez nadčasy si výrazne vylepšujú svoje mzdy. Podľa Branislava Ondruša (Smer-SD) by preto bolo vhodné nájsť pre sestry, ktoré by sa rozhodli túto možnosť využiť, vhodnú kompenzáciu. 

V rozprave už vystúpili všetci písomne prihlásení poslanci, ústne sa prihlásili ďalší 14. Z nich už vystúpili siedmi, po prejave Magdy Košútovej (Smer-SD) Milan Hort rokovanie parlamentu prerušil. Diskusia bude pokračovať v utorok od 9:00 vystúpením Ondreja Dostála z klubu Most-Híd. Podľa Pada Matovič vydiera koalíciu

Poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš však mal k predstavenému návrhu výhrady. „Ak tie tri eurá rozpustíme v mzde, tak je to začiatok konca stravovacích návykov,“ uviedol Janiš s tým, že zamestnanci vnímajú stravovacie lístky ako benefit. „Dať štvoreurový gastráč za obed nie je pre nich problém, ale vytiahnuť štyri eurá z peňaženky, pre nich problém bude,“ dodal Janiš.

Kriticky sa k postupu Obyčajných ľudí v parlamente vyjadril aj ďalší poslanec najsilnejšej koaličnej strany Martin Pado. Skupina poslancov okolo Igora Matoviča totiž podľa jeho slov koalíciu vydiera. "Vy ste sa nesnažili získať podporu, vy ste vydierali a vydierate,“ povedal Pado. Igor Matovič však na tieto slová zareagoval tým, že to nevníma ako vydieranie. Obyčajní ľudia totiž podľa jeho slov nemajú inú cestu ako presadiť svoje požiadavky.

Podmienky v skúšobnej dobe

Poslankyňa SaS Natália Blahová pripravila zase zmeny pre zamestnávateľov a zamestnancov pri skúšobnej dobe. Pracovný pomer budú totiž môcť ukončiť písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Naopak ťažšie by malo byť pre zamestnávateľov ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou alebo dojčiacou ženou ako aj s matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode. Budú tak totiž môcť urobiť iba vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s tehotenstvom alebo materstvom a písomne to zdôvodniť. Zamestnanci by mali mať taktiež možnosť po dohode so zamestnávateľmi pracovať v nočnej zmene aj dva týždne za sebou.

Zmeny by sa mali dotknúť aj organizácii odborov

Novela Zákonníka práce by sa na základe ďalšieho pozmeňujúceho návrhu mala dotknúť aj organizácie odborov. Ak totiž budú chcieť odborové organizácie zastupovať všetkých zamestnancov, budú musieť po schválení návrhu skupiny poslancov pri svojom vzniku zamestnávateľovi na požiadanie preukázať, že organizujú najmenej 30 % zamestnancov. Výhody z kolektívnych vyjednávaní na podnikovej úrovni sa taktiež na základe pozmeňujúceho návrhu nebudú v prípade organizácií, ktoré podliehajú zákonu o výkone práce vo verejnom záujme, vzťahovať na top manažmenty.

Tieto zmeny pritom v pléne kritizoval napríklad Viliam Jaseň (Smer-SD). "Je to jasný podpásový úder proti odborom,“ vyhlásil. Koaličným poslancom odkázal, že takýmito návrhmi iba "ťažko posilnia“ sociálny zmier. Oponovala mu Natália Blahová (SaS). Podľa nej odbory za bývalej vlády "defraudovali na svoju vlastnú hodnotu, keď sa zapredali podpísaním zmluvy so Smerom-SD“. "Chceme odbory, ale také, ktoré by skutočne reprezentovali hlas zamestnancov,“ skonštatovala.

Opozícia kritizuje

V poobedňajšej rozprave k novele Zákonníka práce vystúpili viacerí opoziční poslanci zo strany Smer-SD, ktorí kritizovali pripravené zmeny v Zákonníku práce. Tie totiž podľa nich oslabia postavenie zamestnancov. Plánované ustanovenie možnosti prepustiť zamestnanca alebo štátneho zamestnanca po získaní jeho nároku na starobný dôchodok označili poslanci najsilnejšej opozičnej strany napríklad za generačný rasizmus.

Opozícii sa nepozdávalo ani prekladanie sviatkov. "Odmietam handlovať so sviatkami, ktoré sú svetské, aj tie vyjadrujú vážne hodnoty,“ vyhlásil Branislav Ondruš (Smer-SD). Súhlasil s ním aj jeho stranícky kolega Marek Maďarič. "Vy ste rekordérom v predkladaní hlúpych a populistických návrhov,“ odkázal lídrovi Obyčajných ľudí. Podľa neho je návrh poslanca Matoviča nekultúrny a nedôstojný.

FICO: Zákonník práce má chrániť zamestnanca

VIDEO: Ondruš kritizuje prekladanie sviatkov

VIDEO: Zákonník práce má chrániť zamestnanca, tvrdí Fico

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM