Rastislav Búgel Zo Slovenska

Majú finančné problémy, odovzdávajú fľaše a plechovky: Vieme, KOĽKO dokážu zarobiť ZBERAČI

Slováci vracajú viac ako 90 percent zálohovaných fliaš a plechoviek. Niektorí ľudia vyžili príležitosť a pomocou zálohovania dokážu obohatiť rodinný rozpočet.

Ilustračný obrázok k článku Majú finančné problémy, odovzdávajú fľaše a plechovky: Vieme, KOĽKO dokážu zarobiť ZBERAČI
Zdroj: Slovensko zálohuje

Plastové fľaše a aj plechovky sa na Slovensku začali zálohovať v roku 2022. Kým na začiatku Slováci vracali 70 percent obalov, dnes je to už 92 percent.

Ak niekto predsa len zálohovaný obal zahodí, pre zberačov sa stane cennou trofejou. Server CNN Prima News sa porozprával s dvojicou zberačov, ktorí si takto privyrábajú. Ide o 42-ročného Miroslava a 21-ročného Dominika. „Ten starší žije v rómskej osade Veľký Šariš na východe Slovenska a mladší v neďalekom gete v Ostrovanoch. Obaja pritom dochádzajú za prácou do Prešova, tretieho najväčšieho mesta na Slovensku, v ktorom žije 82-tisíc obyvateľov,“ uvádza portál.

Dominik prezradil, že potrebuje každý cent. Jeho dom v osade v Ostrovanoch nedávno vyhorel a všetci teraz žijú pod holým nebom.

O príjem sa neobáva

Miroslav zbiera fľaše a plechovky v Prešove na stanici. Obzerá sa aj v okolí čerpacích staníc a v centre mesta. „Je to dosť špinavá práca, pretože hľadám predovšetkým v odpadkových košoch,“ ukazoval špinavé ruky Miroslav.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božík netají ambície, že spolu so Správcom zálohového systému chcú dosiahnuť až 99-percentnú návratnosť zálohovaných obalov. Automaty na zálohovanie by rád videl aj v národných parkoch a na ľahko dostupných miestach v centrách miest, nielen v obchodoch.

Toto sa „lovcovi obalov“ Miroslavovi nepáči, no neobáva sa, že by ostal bez príjmu. "Napríklad turisti sa vrátením obalov nebudú nikdy zaťažovať. Väčšinou ich hádžu do košov, často tiež rovno na zem, do trávy alebo niekam do krovia,“ vraví.

Koľko si dokážu zarobiť?

Redakcia sa s Miroslavom rozprávala večer počas všedného dňa. „Dnes som celkom spokojný, zarobil som 1 500,“ chváli sa a zároveň dodáva, že ide o centy: "Počítam to väčšinou v centoch.“ Okrem dňa chodí často zbierať aj v noci. „Sú tu predajne kebabov alebo pizze aj do troch do rána a k jedlu si dá každý aj niečo na pitie. Obaly ale väčšinou nahádžu do košov, noční obchodníci navyše obaly odmietajú brať späť,“ dodal.

„Niekedy nazbieram aj viac ako tých 15 eur, inokedy zase menej,“ prezradil.

Vraví, že za svoj denný cieľ si stanovil 100 fliaš alebo plechoviek. To predstavuje spomínaných 15 eur. Obaly potom vymieňa za peniaze v automatoch veľkých obchodov. Ak splní sám sebou stanovenú výkonnosť, povie si, že mal dobrý deň a končí.

Inak nepracuje, žije v osade a od štátu dostáva dávku vo výške 85 eur. „Z toho sa nedá žiť, to by som umrel od hladu,“ sťažuje sa.

„Za 15 centov kúpim v obchode maximálne rožok, ale za 15 eur sa už dá urobiť dobrý nákup,“ vysvetľuje svoju motiváciu na odovzdanie 100 obalov denne.

Čechov prekvapila čistota Slovenska

Prešovskú stanicu má za svoj rajón aj 21-ročný Dominik. Vraví, že na hlavnej stanici končí v odpadkových košoch veľa fliaš a plechoviek od cestujúcich, ktorým sa ich nechce celý deň vláčiť so sebou. Aj on sa obzerá aj pri neďalekej čerpacej stanici.

Vraví, že týmto spôsobom cent po cente šetrí na stavebný materiál. Zdá sa, že aj takýto zberači pomáhajú čistiť slovenské ulice.

„Nedá sa povedať, že by sa v historickom centre Prešova či na veľkých sídliskách neváľal žiadny odpad, ale jeho súčasťou rozhodne nie sú PET fľaše či plechové obaly na nápoje. Alebo len niekoľko minút, kým oných 15 centov niekto nezdvihne. V porovnaní s ulicami Brna a Ostravy je to neuveriteľný rozdiel. Príjemnejšie sú na Slovensku aj prechádzky prímestskou prírodou,“ píše CNN Prima News.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM