Lekári hrozia výpoveďami zdravotným poisťovniam: Chcú viac peňazí pre ambulancie
Ambulantný sektor označili lekári za podfinancovaný. Približne 2000 ambulancií je preto od prvého júla vo výpovediach so súkromnou zdravotnou poisťovňou.
Ambulantní lekári hroziaci výpoveďami zdravotným poisťovniam trvajú na svojich požiadavkách. Stále chcú pre svoje ordinácie viac peňazí, ambulantný sektor označili za podfinancovaný, upozorňujú, že sa im v takýchto podmienkach ťažko pracuje.
Výpovede nemienia stiahnuť
Približne 2000 ambulancií združených vo Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) sú preto od prvého júla tohto roka vo výpovediach so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera, zatiaľ ich nemienia stiahnuť, plynie im trojmesačná výpovedná lehota. „Veríme v dohodu a nájdenie kompromisu, pracujeme na tom,“ povedala na tlačovej konferencii v Bratislave Edita Hlavačková zo ZAP.
Požiadavky zväzu
Zväz od Dôvery napríklad žiada navýšenie platieb pre špecialistov o desať percent, pre všeobecných lekárov v rámci kapitácie mesačne o jedno euro na pacienta viac. Dôvera potvrdila, že chce ísť do debaty o zvýšeniach, má však podmienky. „Úžitok musí pocítiť pacient, požadujeme, aby vyššie platby viedli k zvyšovaniu kvality zdravotnej starostlivosti a zlepšeniu manažmentu pacienta,“ odkázal PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.
Výpoveď hrozí aj štátnej poisťovni
ZAP je ochotný ísť aj do výpovede so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Od prvého júla s ňou veľká časť ambulancií nepredĺžila dodatky k zmluvám, teraz sú v dohodovacom konaní, ak sa ani tu nezhodnú, lekári zrejme podajú výpovede. „Zatiaľ sme neboli prizvaní na žiadne rokovania,“ povedala Hlavačková.
Zdravotná starostlivosť
VšZP tieto tvrdenia odmieta. „Rokujeme v súčasnosti v odborných skupinách, toto tvrdenie nás prekvapilo,“ povedala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková. Požiadavky ambulantných poskytovateľov si ale podľa nej vyžadujú dôkladnú finančnú analýzu a širšiu odbornú diskusiu. Ambulancie od VšZP žiadajú pre špecialistov navýšenie platieb o 14 percent, v prípade všeobecných lekárov platí rovnaká podmienka ako v Dôvere. „V priebehu jedného roka sme zvýšili platby ambulantnému sektoru v priemere o 16 percent, neodrazilo sa to však vo zvýšení poskytovanej zdravotnej starostlivosti, preto v rámci pokračujúcich rokovaní navrhujeme podmieniť prípadnú úpravu cien skvalitnením manažmentu pacienta,“ vysvetlila hovorkyňa.
Prebiehajú rokovania
Rokovania prebiehajú aj so súkromnou zdravotnou poisťovňou Union ZP. Zmluvy s dohodnutými podmienkami tam majú uzatvorené do konca marca budúceho roka, ambulancie majú na ňu rovnaké požiadavky ako v prípade Dôvery. „So ZAP vytvárame pracovné skupiny, aby sme spolupracovali na príprave možných úprav pre ďalšie obdobie,“ povedala nedávno hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Reakcia ministra zdravotníctva
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) už avizoval, že sa na spor medzi lekármi a zdravotnými poisťovňami pozrie bližšie. Nechce však suplovať úlohu jedných či druhých, je ochotný prijať rolu mediátora. Asociácia na ochranu práv pacientov podporuje boj ambulancií za vyššie platby do systému, formu výpovedí však označila za neetický krok.
Foto: ilustračné