Správy

Koniec psích väzňov? Sloboda zvierat chce presadiť zákaz držania psov na reťaziach

Prichádza koniec psom, ktorí svoje životy strávia na reťazi? Sloboda zvierat sa snaží bojovať s problémom.

Ilustračný obrázok k článku Koniec psích väzňov? Sloboda zvierat chce presadiť zákaz držania psov na reťaziach
10
Galéria
Zdroj: Sloboda zvierat

Sloboda zvierat sa snaží presadiť zákaz držania psov na reťazi. Podľa súčasnej legislatívy musí byť takýto pes denne púšťaný. „Nik však majiteľovi nedokáže, že psa nepúšťa,“ tvrdí Sloboda zvierat na svojej webovej stránke.

Keď k niekomu príde kontrola z Linky proti krutosti Slobody zvierat alebo z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, majitelia tvrdia, že psa púšťajú v noci, keď stráži, že je uviazaný len na chvíľu, pretože sa ho bojí malé dieťa, a podobne. „Aj keď susedia často vedia pravdu, a dokonca prípad nahlásili, svedčiť zväčša odmietajú. A tak kontrola odíde a psík ostáva uväznený na reťazi bez nádeje na pomoc často celý život,“ uviedla organizácia.

Dobrovoľníci preto zbierajú podpisy na petíciu, ktorá navrhuje nahradiť celý bod vyhlášky o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá týkajúci sa držania psov na reťazi vetou: „Držanie psa na reťazi je zakázané.“

Ročne zachránia inšpektori Linky proti krutosti viac ako 500 zvierat z reťaze z priameho ohrozenia života. „Celý život psa na reťazi predstavuje niekoľko metrov. Často nemá ani len búdu, žiadne mentálne a fyzické podnety ani sociálny kontakt. Trpí nudou, strachom a osamelosťou,“ konštatuje Sloboda zvierat.

Reťaz podľa zástupcov organizácie dokáže zmeniť aj psa s mierumilovnou povahou na agresívne zviera nebezpečné pre svoje okolie alebo, naopak, na ustráchaného jedinca so sebadeštrukčným správaním, ktorý si obhrýza chvost či labky. Psy na reťazi prichádzajú o zdravie aj fyzickú kondíciu, pretože trpia biednou výživou a zlou hygienou.

Reťaz im môže bolestivo vrásť do krku, majú neliečené zranenia a choroby.

Pes pritom podľa organizácie potrebuje neustály prístup k čerstvej vode a dostatok vhodnej potravy, pravidelný a aktívny pohyb, dostatok psychických a fyzických podnetov a pevnú, ale láskavú ruku svojho majiteľa. Tiež miesto na odpočinok, kde je chránený pred nepriaznivým počasím ako mráz, dážď či priame slnečné žiarenie. „To znamená v zime zateplenú búdu s podlahou a v lete možnosť kvalitného tieňa,“ pripomínajú pracovníci Slobody zvierat. V tuhých mrazoch môžu zvieratá na reťazi aj zamrznúť.

Držanie psa na reťazi je v rozpore aj so zákonom o veterinárnej starostlivosti a v rozpore s dohovormi Európskej únie (EÚ), ktoré definujú zviera ako cítiacu bytosť. „Tento negatívny prežitý zvyk nepatrí do vyspelej krajiny a v mnohých krajinách EÚ je zákonom zakázaný,“ uzavrela Sloboda zvierat.

Foto: ilustračné

Psy držaní na reťazi
10
Galéria
Zdroj: Sloboda zvierat
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM