Eliška Šándorová Zo Slovenska

Keď sa povie sýýýr, ukáže sa pohroma: Deti majú druhý najhorší chrup v Európe!

Na zúbky a stav chrupu najmladších Európanov sa pozrela Svetová federácia zubných lekárov. Detský úsmev malých Slovákov je však vizitka rodičov.

Ilustračný obrázok k článku Keď sa povie sýýýr, ukáže sa pohroma: Deti majú druhý najhorší chrup v Európe!
Zdroj: TASR

Stav chrupu slovenských detí patrí podľa aktuálnych štatistík medzi najhoršie v celej Európskej únii. Podľa špecialistov na dentálnu hygienu je to výsledkom súčasného životného štýlu a podceňovania dôkladného čistenia si zubov a celej ústnej dutiny. Problémy však majú aj rodičia. Pravidelná dentálna hygiena môže nelichotivé umiestnenie zmeniť.

Na zúbky najmladších Európanov sa pozrela Svetová federácia zubných lekárov. „Výsledky štúdie veľa dôvodov na pekný úsmev nevyvolávajú. Podľa nich majú slovenské deti vo veku 12 rokov druhú najvyššiu kazivosť zubov v Európe. Dáta Štatistického úradu SR preukázali, že v roku 2013 na prehliadke u zubného lekára nikdy nebolo 41,5 % detí do 14 rokov. Absolvovať by ju mali pritom minimálne dvakrát ročne,“ opisuje situáciu špecialistka na dentálnu hygienu Renáta Duch z Dentálnej hygieny Edent.

Kazy majú dôvod na úsmev

Najväčším nepriateľom detského chrupu mladých Slovákov sú jednoznačne sladkosti, sladené nápoje a sušené ovocie. „Ochutené sladené nápoje sú síce možno chutné, ale hrajú prím v kazovosti zubov. Ich pitie má na zuby katastrofálne následky. Vyradiť z jedálneho lístka odporúčam aj sušené kandizované ovocie. To v procese svojho vzniku naberie veľa cukru, ktorý pri konzumácii ostáva dlho na zuboch. Radšej siahnite po čerstvom ovocí,“ radí Renáta Duch.

Zdroj: TASR

Už batoľatám

Ústnu hygienu nemožno zanedbávať už krátko po narodení dieťaťa. Odborníci odporúčajú navštíviť pracovisko dentálnej hygieny už pri pri prvých rezákoch.

S čistením zúbkov by mala začať samotná matka dieťaťa. Jemne a ľahko treba z povrchu stierať povlak navlhčenou gázou, a to smerom od ďasna.

Neskôr, po prerezaní mliečnych zadných zubov, sa používa jemne zubná kefka vhodnej veľkosti. Od troch rokov, ideálne až do 12 roku dieťaťa, by mala byť ústna dutina pod dohľadom rodiča. Ten v prípade potreby nedostatočne očistené zubné plôšky dočistí.

Ideálne je, ak sa ústna dutina navlhčenou gázou vyčistí aj u kojencov. Materské mlieko v ústnej dutine totiž kvasí, čo má za následok premnoženie nebezpečných baktérií.

Vizitka rodičov (?)

Súčasný životný štýl sa negatívne podpísal aj pod stav chrupu a ústnej dutiny slovenských rodičov. Ženy sa zameriavajú na starostlivosť o deti a domácnosť, muži zarábajú finančné prostriedky. Matky ohrozuje najmä zápal ďasien, ktorý môže mať negatívny dopad aj na vývoj samotného plodu počas tehotenstva.

„Absolvovať návštevu dentálneho hygienika je pre ženu v druhom stave nevyhnutnosťou. Ľudia zvyknú niektoré ochorenia podceňovať a lekársku pomoc vyhľadávajú až vtedy, keď je neskoro. Nebezpečné baktérie sa z úst matky môžu dostať až do krvi dieťaťa. A to predsa nechce nikto z nás. Preto odporúčam pravidelnú návštevu dentálnej hygieny počas gravidity, a to minimálne trikrát,“ upozorňuje špecialistka.

Pozor na nápoje

Sladené nápoje a malinovky by mali byť tabu v každej zdravo žijúcej rodine. Opatrní by sme mali byť podľa odborníkov na dentálnu hygienu aj pri konzumácii ovocných štiav, vody s citrónom alebo iontových nápojov.

„Všetky tieto nápoje obsahujú veľa prírodných kyselín, ktoré sú jedným z hlavných nepriateľov zubnej skloviny. Spôsobujú jej pomalú eróziu a narúšajú ochrannú štruktúru zubov. Postupne sa tak zhoršuje ich kvalita, zvyšuje sa počet zubných kazov a v niektorých prípadoch majú za dôsledok aj horšiu farbu zubnej skloviny,“ dodáva na záver Renáta Duch.

Ilustračné foto, TASR

Deti a chrup
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM