Je ZDRAVŠIA perlivá alebo obyčajná VODA? Na výbere skutočne záleží
Siahnete skôr po obyčajnej vode alebo po minerálke? Aj keď sa to nezdá, výber je dôležitý.
Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa na bublinkách nešetrí. Zatiaľ, čo v Grécku či vo Francúzku dominujú najmä vody bez bubliniek, na našich pultoch nájdete široký výber sýtených vôd. Je však ich časté popíjanie zdravé?
Pozor na zuby
Bublinky v sýtenej vode vznikajú pridaním oxidu uhličitého pod tlakom, vzniká tak voda v ktorej je kyselina uhličitá. Bublinky sú osviežujúce, a mnohí milovníci perlivých vôd sa zhodujú na tom, že takto obohatená voda je chutnejšia.
„A tu je časť problému, pretože kyselina v nápojoch môže poškodiť zuby. Vonkajšia vrstva zubov, teda zubná sklovina, je najtvrdším tkanivom v tele. Je z minerálu známeho ako hydroxyapatit, obsahuje vápnik a fosfát,“ opisuje IFL Science.
Hodnota pH v ústnej dutine závisí od pH slín, ktoré má štandardne rozmedzie 6,0 – 7,5. Zubári upozorňujú na to, že ak sa hodnota prepadne pod 5,5 pH, demineralizácia skloviny prevýši remineralizáciu. Pričasté pitie sýtenej vody môže vašu sklovinu narušiť.
A to je len krôčik od opotrebovania zubnej skloviny. Vody s bublinkami sa však preto nemusíte ihneď vzdať. Postačí, ak si ustrážite množstvo, pitie obmedzte maximálne na 2 poháre denne.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné
Mohlo by vás zaujímať
- Pri Poprade sa ukrýva UNIKÁT: LIETADLO v lese ponúka relax aj originálne palubné lístky
- Žena prišla za niekoľko sekúnd o auto: VIDEO z Chorvátska je VÝSTRAHOU pre vodičov!
- Katastrofický scenár na realitnom trhu: Dom už len ako LUXUS a s bytmi bude PROBLÉM!
- Mávate SUCHO v ústach? Môže to byť príznakom MŔTVICE a iných vážnych chorôb
- Milujete ČIERNY humor? Možno budete prekvapení, čo TO o vás vypovedá