Je krásny, no spôsobuje POHROMU: Na Slovensku sa šíri pre stromy NEBEZPEČNÝ chrobák
Zelený chrobák kladie svoje larvy do kmeňa a spôsobuje veľké škody. Ako zistíte, že napadol aj vašu tuju?

Na Slovensku sa šíri chrobák, ktorý môže upútať vzhľadom, no aj spúšťou, ktorú po sebe zanecháva. Vo veľkom totiž likviduje tuje.
Zlikvidoval desiatky tují
Svoje o tom vie aj vedenie mesta Nové Mesto nad Váhom. To koncom septembra informovalo o žalostnom stave tují na tamojšom cintoríne. Desiatky kusov tují tam zlikvidoval zelený chrobák Krasoň borievkový. „Tento drobný hmyz spôsobuje značné škody svojimi larvami, ktoré sa živia drevným materiálom pod kôrou týchto stromov. Larvy vyhrýzajú chodby, ktoré sú následne vyplnené jemnou pilinou. Tento proces je pre stromy mimoriadne škodlivý, pretože larvy pred svojím kuklením prenikajú hlbšie do dreva, čím narušujú jeho štruktúru,“ informovalo mesto.
Technické služby prezradili, že vážne poškodených bolo 45 tují, ktoré budú musieť byť vyrúbané. Ďalšie sú poškodené len čiastočne a snažia sa ich zachrániť.
Vydržali desiatky rokov
Hoci stromy boli na cintoríne tri desaťročia, zrazu začali chradnúť. „Môžeme vidieť postupné napadnutie tují, niekde sú ešte zelené časti, potom odumierajú jednotlivé konáriky a skončí to tým, že odumrie celá tuja,“ povedala pre tvnoviny.sk vedúca oddelenia životného prostredia Zuzana Paučinová.
Poriadny ničiteľ
Odborník tvrdí, že Krasoň pochádzajúci z južnej Európy (okolie Stredozemného mora), spôsobuje na Slovensku problémy už od roku 2017. „Prítomnosť toho chrobáka spoznáme tak, že na kmeňoch tují sú elipsovité otvory veľkosti asi 0,7 centimetra, kadiaľ ten chrobák sa dostáva von,“ uviedol entomológ Vladimír Smetana a dodal: "Postreky existujú, strieka sa v máji a v júni, ale na základe terajších skúseností je to málo účinné.“
Aktuálne sa vedci snažia nájsť parazita, ktorý by ničil larvy chrobáka. Zatiaľ však bez úspechu. Ak je tuja napadnutá, najlepšou ochranou ďalších drevín je jej skoré odstránenie.
V prípade Nového Mesta nad Váhom sa rozhodli zničené stromy nahradiť odolnejšími druhmi. Osvedčil sa im tis obyčajný.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.