GREENPEACE: Ťažiari informujú v Kanade o zámere ťažiť urán viac ako v SR
WEBNOVINY.SK
BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Ťažobná spoločnosť Tournigan informuje viac v Kanade ako na Slovensku o svojom zámere ťažiť urán v lokalite Kurišková-Jahodná v tesnej blízkosti Košíc. Uviedla to dnes pre agentúru SITA ochranárska organizácia Greenpeace Slovensko, podľa ktorej v zámorí publikované informácie potvrdzujú, že téma plánovanej ťažby uránu v SR je mimoriadne aktuálna.
„Spoločnosť Tournigan Energy Ltd publikovala 19. októbra v kanadskom Vancouveri správu o uzavretí zmlúv na prípravu predbežnej štúdie uránového projektu Kurišková – Jahodná. Výsledky pripravovanej štúdie majú poskytnúť vstupné informácie k projektu ťažby, príprave infraštruktúry banského diela, i k plánovaniu kapacít potrebných pre spracovanie uránových rúd,“ informovala koordinátorka kampaní Greenpeace Slovensko Kateřina Věntusová. Dodala, že materiál má tiež slúžiť ako základ pre stanovenie rezerv, kapitálových a prevádzkových nákladov ako aj celkovej ekonomiky banského projektu nad Košicami.
Greenpeace informuje, že podľa publikovaných informácií uzavrela spoločnosť Tournigan Energy Ltd zmluvu na prípravu štúdie s americkou spoločnosťou Tetra Tech, Inc Golden so sídlom v Colorade. Hotová má byť v prvej polovici roku 2010. „Najnovšie informácie publikované v Kanade plne potvrdzujú naše obavy. Zatiaľ čo v zahraničí spoločnosť Tournigan podrobne informuje potenciálnych investorov a partnerov o pokroku projektu plánovanej ťažby uránu na Slovensku, tu sa dcérska spoločnosť Tourniganu snaží vzbudiť dojem, že nejde o nič viac, ako len o pokračovanie geologického prieskumu územia a samotná ťažba je stále v nedohľadne,“ konštatuje Věntusová. Podľa nej ide o premyslenú stratégiu kanadského investora, ktorej cieľom je uspať občiansku opozíciu a bagatelizovať protesty proti plánovanej ťažbe uránu v SR ako predčasné. "Aktivity ťažiarov však dokazujú, že odpor voči ich plánom vôbec predčasný nie je. Firma realizuje geologický prieskum územia a reálne pripravuje štúdiu uskutočniteľnosti ťažby, ako aj podklady o konkrétnych technických a finančných riešeniach plánovanej banskej činnosti pri Košiciach,“ dodala Věntusová.
Zverejnenie zámerov prieskumu uránových rúd, ako aj prípadnej ťažby vyvolalo odmietavé reakcie občanov aj samospráv a dotknutých vyšších územných celkov. Reakcie vyústili do petície proti plánovanej ťažbe uránu, ktorú environmentalisti predložili koncom septembra do NR SR. Podpísalo sa pod ňu vyše 113 000 občanov. „Odmietavo sa k plánom ťažobných spoločností postavili aj samosprávy – do začiatku septembra prijalo 41 dotknutých obcí a miest uznesenia, v ktorých vyjadrili svoj zásadný nesúhlas s prieskumom uránových rúd a ich prípadnou ťažbou na svojom území,“ informovala Věntusová z Greenpeace Slovensko.
SITA