Postup prokurátora v prípade Trnku bol zákonný, tvrdí Čižnár
Postup dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v súvislosti s prepustením bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku bol zákonný.
Také je stanovisko generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára po preskúmaní postupu prokurátora ÚŠP, stanoviska špeciálneho prokurátora a po oboznámení sa so spisovým materiálom, týkajúcim sa tzv. kauzy Tipos. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.
Trnka urobil dobre
Skutok, pre ktorý bolo Trnkovi vznesené obvinenie, nenapĺňa podľa Čižnára pojmové znaky skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa trestného zákona.
„Z doposiaľ vykonaného dokazovania je zrejmé, že bývalý generálny prokurátor svojím postupom, teda podaním mimoriadneho dovolania, využil svoje právomoci v súlade so zákonom a zabránil vzniku značnej hospodárskej škody, ktorú by Slovenská republika musela znášať,“ uvádza v stanovisku Čižnár.
Zdôraznil, že vyšetrovateľ policajného zboru bol upravený pokynom dozorového prokurátora ÚŠP na objasnenie skutočností, ktoré by mohli evokovať podozrenie zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti.
„Až po splnení tohto pokynu a objasnení týchto skutočností bude vo veci opätovne rozhodnuté,“ poznamenal Čižnár s tým, že prokuratúra sa touto vecou naďalej intenzívne zaoberá.
Vytkol nespoluprácu
Chybou však podľa neho bolo, že v tak závažnej trestnej veci nebol koordinovaný postup medzi políciou a dozorovým prokurátorom ÚŠP. Prokuratúra podľa Čižnára totiž takúto koordináciu očakávala. Ak by sa tak stalo, predišlo by sa podľa generálneho prokurátora „neadekvátnej a neobjektívnej medializácii, výsledkom ktorej boli nedôvodné útoky na prokuratúru a obviňovanie prokuratúry z nezákonného postupu.“
Dobroslava Trnku zadržala NAKA minulý týždeň v jeho dome v Hamuliakove. Obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinenie sa malo týkať tajného videa, na ktorom sa Trnka rozpráva s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom o kauze Lemikon.
Na druhý deň po zadržaní sa Trnka dostal na slobodu. Prepustenie nariadil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevidel dôvod na jeho stíhanie. V utorok (21.1.) zrušili i samotné obvinenie. Prezidentka SR Zuzana Čaputová po prepustení Trnku avizovala, že pozve do Prezidentského paláca generálneho prokurátora aj prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského.
Lučanský hovorí o zlyhaní
Policajný prezident Milan Lučanský súhlasí s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, že zlyhala koordinácia medzi vyšetrovateľom a dozorovým prokurátorom. Uviedol to v súvislosti s prípadom bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Ako však poukázal, to ale nemení nič na veci, že vyšetrovateľ postupoval v zmysle Trestného poriadku a podľa svojho najlepšieho presvedčenia.
„Už som avizoval pri iných prípadoch, že som pripravený vysvetliť kroky polície, pokým to nijako nezasiahne do vyšetrovania. Nevadí mi, ak chce prezidentka SR alebo premiér informácie, ktoré sú dôležité na upokojenie verejnosti. Ja sám však zvážim po konzultácii s vyšetrovateľom, čo a ako im poviem,“ uviedol Lučanský.
„K prípadu Dobroslava Trnku môžem zatiaľ povedať toľko, že vyšetrovateľ dostal od prokurátora uznesenie o zrušení obvinenia. Špecifikovať viac nateraz nebudem,“ dodal.