FOTO: Na skok od našich hraníc to chutí po MANDLIACH: Koláčoch, pive, káve a UNIKÁTE!
Lány prekrásne rozkvitnutých mandľovníkov, rozhľadňa aj ochutnávka mandľovice. Vychutnajte si atmosféru miesta, o ktorom vie málokto.
Pásy rozkvitnutých mandľovníkov zasadené v pôvabnej scenérii južnej Moravy. To je pohľad na mandľovníkové sady v mestečku Hustopeče neďaleko slovenských hraníc.
V našich zemepisných šírkach sa dá o týchto sadoch hovoriť ako o unikáte. Mandle totiž pochádzajú z východnej a Ázie vyžadujú si dlhé teplé leto a čo najkratšiu a najmiernejšiu zimu. Na Morave sa im však darí.
Rarita z južnej Moravy
Mandľovníky v Hustopečiach sú najsevernejšie položené stromy tohto typu v rámci Európy. A na území Česka sú vôbec jediné. Pritom tu dnes už vôbec nemuseli stáť. Pred vyše desiatimi rokmi prešli akýmsi znovuzrodením.
V dobe najväčšieho rozmachu, okolo roku 1960, rástlo v Hustopečiach neuveriteľných 50-tisíc mandľových stromov na 185 hektároch pôdy.
Mandle sa tu pestovali pre gastronomické účely a premieňali sa na produkty vysokej kvality. Pestovanie sa však časom stávalo neekonomickým, sady sa postupne zmenšovali, až v roku 1989 úplne zanikli.
V roku 2010 sady znova ožili aj za pomoci európskych dotácií. Dnes mesto Hustopeče spravuje dva mandľovníkové sady. Alebo, ako ich volajú Česi – mandloňové. Sady aktuálne tvorí viac ako 850 stromov.
Čo sad voňavých mandlí ponúka a prečo ho Slováci navštevujú? Čítajte na ďalšej strane.