Webnoviny - Svet

FICO: Zákonník práce má chrániť zamestnanca

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Prenášanie podoby pracovno-právnych vzťahov na dohodu zamestnanca a zamestnávateľa je v slovenských podmienkach neprijateľné, myslí si predseda Smeru-SD Robert Fico. „Pokiaľ ide o ochranu zamestnanca, pokiaľ ide o pravidlá hry, ochrana zamestnanca musí byť v Zákonníku práce, a nie je možné to presúvať na dohodu. Zamestnávateľ vždy bude mať navrch,“ povedal v pondelok na tlačovej besede. Zdôraznil, že koaličný návrh Zákonníka práce, o ktorom práve rokuje parlament, poslanci Smeru-SD v žiadnom prípade nepodporia.

V parlamente sa podľa Fica rozbehli preteky o to, kto príde s nezmyselnejším návrhom

„A víťaza možno aj odmenia nejakou vecnou odmenou,“ poznamenal. Za neprijateľný označil návrh Moniky Gibalovej (KDH), aby zamestnávateľ mohol bez udania dôvodu prepustiť zamestnanca, ktorému vznikol nárok na starobný dôchodok či snahu, aby odbory mohli zastupovať zamestnancov, len ak preukážu, že 30 percent zamestnancov je v odboroch. Kriticky sa vyjadril aj o návrhu nezávislého poslanca Igora Matoviča, ktorý chce zrušiť povinné vydávanie gastrolístkov zamestnancom a nahradiť ich hotovostnými príspevkami na stravovanie. "Je to populistický návrh, ktorý spôsobí len a len zmätky,“ komentoval túto zmenu.

Smer-SD príde s vlastnými pozmeňujúcimi návrhmi,

Tie majú podľa Ficovho straníckeho kolegu Branislava Ondruša „odstrániť tie najväčšie zverstvá, s ktorými vláda prišla“. Zamerajú sa najmä na ustanovenia, ktoré budú vytvárať tlak na znižovanie miezd, napríklad vládou navrhnuté vyškrtnutie minimálnych mzdových nárokov. V zákonníku chcú tiež ponechať súbeh odstupného a výpovednej lehoty, zasadia sa aj za to, aby zmizli ustanovenia obmedzujúce odbory a zamestnanecké rady. Ondruš zdôraznil, že hrubé náklady na prácu na Slovensku predstavujú necelú jednu tretinu v porovnaní so západnými krajinami. „Chcú zamestnancom polámať nohy a potom im povedia, že si môžu slobodne bežať, kam chcú,“ povedal o vláde.

Fico sa zároveň zaviazal, že ak bude mať Smer-SD v budúcnosti v parlamente dostatočnú silu, zmení Zákonník práce tak, ako to urobil v roku 2008, aby bol „normálny, európsky“. Odmietol, aby niekto pri hlasovaniach pri bodoch, na ktorých nie je v koalícii zhoda, prenášal čo len časť zodpovednosti za podobu zákonníka na Smer-SD. „Celá zodpovednosť je na vládnej koalícii,“ podčiarkol. Pripustil však, že na niektorých hlasovaniach sa Smer-SD nezúčastní, aby sa ukázalo, či vie koalícia dodržať svoje sľuby.

Predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna varoval, že ak zamestnávateľom odbory predložia zoznam odborárov, podnik ich prepustí. Ako povedal, ak zákonník prejde podľa vládnych predstáv, odbory zvážia ďalšie kroky. „Sociálne práva sú majetkom chudobných, nič iného nemajú,“ podčiarkol Machyna. Okrem vypustenia minimálnych mzdových nárokov vládna novela Zákonníka práce počíta s tým, že skúšobná lehota sa pre vedúcich zamestnancov predĺži z terajších troch až na šesť mesiacov. Novela tiež ruší súčasný súbežný nárok na výpovednú lehotu a čerpanie odstupného. Odstupňovať sa má aj výpovedná lehota – na zamestnancov, ktorých pracovný pomer bol v dĺžke najmenej rok a menej ako päť rokov, sa má vzťahovať súčasná aspoň dvojmesačná výpovedná lehota. Nárok na minimálne trojmesačnú výpovednú lehotu budú mať zamestnanci, ktorí u zamestnávateľa odpracovali aspoň päť rokov a menej ako desať rokov. Pri odpracovaní desiatich až dvadsiatich rokov u zamestnávateľa sa bude na zamestnanca vzťahovať minimálne štvormesačná výpovedná lehota a ak pracovný pomer trval viac ako dvadsať rokov, výpovedná lehota bude najmenej päť mesiacov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM