Zo zahraničia

Expertka WHO: Variant delta sa stáva najrozšírenejším na svete

Variant nového koronavírusu s označením delta, ktorý prvýkrát objavili v Indii, sa už stáva najrozšírenejším na svete.

Ilustračný obrázok k článku Expertka WHO: Variant delta sa stáva najrozšírenejším na svete
Zdroj: TASR/AP

Uviedla to v piatok Soumya Swaminathanová, hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú citovala agentúra Reuters.

„Variant delta je na najlepšej ceste stať sa globálne dominantným variantom z dôvodu svojej zvýšenej prenosnosti,“ uviedla Swaminathanová na tlačovej konferencii.

Nárast infikovaných

Prudký nárast tzv. variantu delta zaznamenáva aktuálne Británia. Obavy z neho silnejú aj v Nemecku, kde by sa podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) mal už na jeseň stať dominantným, a to aj napriek rastúcej miere zaočkovanosti tamojšej populácie.

„Nárast infikovaných a obavy z tretej vlny nákazy zažíva aj Rusko, pričom v Moskve je najviac z rekordného počtu nakazených infikovaných práve variantom delta. Kremeľ z nárastu prípadov obviňuje neochotu občanov dať sa zaočkovať,“ uvádza Reuters.

Swaminathanová zároveň v piatok vyslovila sklamanie z neúspechu proticovidovej vakcíny od nemeckej farmaceutickej spoločnosti CureVac, ktorej sa nepodarilo získať odobrenie od WHO, a to vzhľadom na jej príliš nízku účinnosť. Vyjadrila sa tak práve v súvislosti s novými vysokoprenosnými variantmi vírusu a teda aj potrebou nových vakcín, ktoré budú voči nim účinné.

Koronavírus

Len 47% účinnosť

Spoločnosť CureVac tento týždeň oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 má len 47-percentnú účinnosť. Táto očkovacia látka bola otestovaná na približne 40.000 dobrovoľní­koch v Európe a Latinskej Amerike, u ktorých sa vyskytlo až 13 variantov vírusu.

Vakcína od CureVacu využíva technológiu mRNA, podobne ako vakcíny od spoločnosti Moderna či konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré však vykazujú omnoho vyššiu – až vyše 90-percentnú účinnosť.

Swaminathanová v tejto súvislosti uviedla, že „len preto, že ide o ďalšiu mRNA vakcínu“ nemôžeme predpokladať, že bude rovnaká ako tie predošlé, keďže každá z týchto vakcín využíva podľa jej slov „mierne inú technológiu“. Prekvapivý neúspech CureVacu však podľa jej slov podčiarkol potrebu rozsiahlych klinických skúšok nových látok.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM