Rastislav Búgel Technológie

EÚ chce zaviesť POVINNÉ testy pre TÚTO skupinu vodičov: Kto ich nezvládne, príde o vodičák!

Nový návrh Európskej komisie môže o vodičáky pripraviť tisíce vodičov. O čo ide?

Ilustračný obrázok k článku EÚ chce zaviesť POVINNÉ testy pre TÚTO skupinu vodičov: Kto ich nezvládne, príde o vodičák!
Zdroj: freepik.com , TASR/Štefan Puškáš

Európska komisia pripravuje návrh, ktorý by znamenal výrazné zmeny pre vodičov vo všetkých členských krajinách. Zmena by sa týkala starších vodičov vo vekovej skupine nad 70 alebo 75 rokov. Ako informuje Techbyte.sk, podľa návrhu by museli pravidelne absolvovať hodnotenie svojich vodičských schopností. Ak by testy nespravili, odobrali by im vodičský preukaz.

Čo si od toho sľubujú?

Aký je cieľ tohto opatrenia? Zabezpečiť, aby starší vodiči aj naďalej zvládali nástrahy, ktoré sa môžu vyskytnúť na cestách.

Keďže európska populácia starne, pribúda aj počet starších vodičov. Problém však je, že s rastúcim vekom dochádza k zásadným negatívnym zmenám (horší zrak, spomalené reflexy a pod.). To všetko výrazne zvyšuje riziko vzniku dopravnej nehody. Návrh, ktorý by mal zvýšiť bezpečnosť na cestách, už podporila aj nemecká organizácia TÜV.

Tri hodnotenia

Podľa návrhu by sa tak zaviedol systém pravidelných preškolení a hodnotenia vodičských zručností 70– alebo 75-ročných vodičov. Čakali by na nich napríklad praktické jazdy, teoretické testy a zdravotné prehliadky.

„Cieľom nie je obmedziť mobilitu seniorov, ale poskytnúť im podporu a prípadne odporučiť opatrenia, ktoré by im pomohli bezpečne pokračovať v šoférovaní,“ píše server.

Slovenské pravidlá

Portál pripomína, že na Slovensku už máme vlastné pravidlá, ktoré sa zameriavajú na starších vodičov. Vodiči nad 65 rokov napríklad musia absolvovať lekársku prehliadku, počas ktorej posúdia ich zdravotnú spôsobilosť. Lekár hodnotí fyzický aj psychický stav a ak zistí, že vodič nie je schopný bezpečne šoférovať, môže odporučiť obmedzenie alebo odobratie vodičáku.

Tieto prehliadky musia absolvovať každých 5 rokov a po 68. roku života sa interval skracuje na dva roky.

Čo ak to schvália?

Ak by sa návrh schválil, znamenalo by to, že starších vodičov by čakali aj praktické a teoretické testy. To by so sebou prinieslo napríklad zvýšenú administratívnu záťaž a ďalšie finančné náklady. „Návrh je zatiaľ v štádiu príprav a bude predmetom rokovaní v rámci Európskej únie. Členské štáty budú mať možnosť vyjadriť sa k nemu a navrhnúť úpravy. Ak bude schválený, jednotlivé krajiny budú musieť prispôsobiť svoje legislatívy novým požiadavkám,“ uzatvára Techbyte.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM