Doprajte si zážitok: 3 náučné chodníky v okolí Michaloviec, ktoré vás dostanú
Vybrali sme 3 náučné chodníky v okolí Michaloviec, ktoré radíme zažiť. Vo všetkých troch prípadoch pritom ide o nenáročné prechádzky, ktoré zvládnu i neturisti.
Rozhodne sa po nich oplatí merať cestu. Prinášame vám tri tipy na náučné chodníky v okolí Michaloviec. Vo všetkých troch prípadoch ide pritom o nenáročné prechádzky, ktoré zvládnu aj neturisti. Ak patríte medzi tých, ktorí by sa radi vybrali na ľahkú turistiku a strávili čas na čerstvom vzduchu, nechajte sa inšpirovať…
Chcete si urobiť radosť na kolotočoch na Šírave? Vieme, koľko vás to bude stáť
Naozajstný raj
Ako prvé miesto letného spoznávania okolia Michaloviec sme si vybrali Vtáčí raj v dedinke Senné. Z Michaloviec je to asi 17 kilometrov smerom na juh po ceste č. 555, z ktorej v Palíne odbočíte doľava. Pri kostole v Sennom sa vydáte po zelenej značke popri kanáli Čierna voda.
Potom sa ocitnete v tesnej blízkosti začiatku náučného chodníka. Neďaleko neho zbadáte aj Senianský kaštieľ zo 17. storočia. Po pár minútach už vchádzate do Národnej prírodnej rezervácie Senné rybníky, ktorá je jedna z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe.
Po ľavej strane uvidíte lúky a mokrade, napravo môžete sledovať život na rybníkoch. Po pätnástich minútach voľnej chôdze prídete k pozorovacej veži. Poskytne vám výhľad do širokého okolia. Náučný chodník Vtáčim rajom vám na informačných tabuliach poskytne podrobné informácie nielen o hniezdiacich vtákoch, ale aj o histórii celého územia.
Chodník k lesom
Známa hrnčiarska obec Pozdišovce má už 8 rokov otvorený turisticko-náučný chodník, ktorý začína v centre obce (pri evanjelickom kostole) a pokračuje cez niekdajšie vinice popri poľovníckej chate a rybníku až na Pozdišovskú pahorkatinu či Pozdišovský chrbát, tiahnúci sa od Bánoviec nad Ondavou na sever po Strážske, resp. Kladzany.
Lokalitu Pozdišovský chrbát tvoria lesy a obec uvádza, že tu žije aj orol kráľovský, či orol krikľavý. Vyskytujú sa tu aj ropuchy, líšky, kuny a srnce. Z chránených chrobákov tu žije roháč obyčajný a fúzač veľký.
Najzaujímavejšou typickou rastlinou je konvalinka voňavá. Tento typ lesov bol v minulosti premenený na kultúrnu krajinu, zachovali sa už iba zvyšky, ale prechádzku si určite užijete vďaka krásnej prírode všade naokolo.
Posledný pozdišovský hrnčiar Ľubomír Lipai: Michalovčanov ohúril živou sochou!
Vinohradnícky chodník
Tohto roku pribudol vo Vinnom náučný vinohradnícky chodník s názvom Za viňanskima jatkami. Ide o cestičku k starým vinohradníckym vínnym domčekom a vinohradníckym lokalitám. Chodník sa tiahne od Zemplínskej šíravy cez vinice na Senderove popri Vinianskom jazere cez Blatco do centra obce.
Chodník má približne 14 kilometrov a spája všetky vinohradnícke lokality Vinného. Je prístupný pre peších turistov, ale aj pre milovníkov miernej horskej cyklistiky. Obzvlášť zaujímavé sú samotné výhľady so scenériami viníc a okolitej krajiny. Popri prechádzke sa dozviete z informačných tabúľ mnoho z histórie vinohradníctva.
Na naše tipy sa môžete pozrieť aj obrazom vo fotogalérii.