Do Belgicka sa dostal NEBEZPEČNÝ vírus Mpox: Ak sa rozšíri, pôjde o ďalšiu pandémiu?
Nebezpečný vírus Mpox sa dostal do Belgicka, kde je potvrdená jedna osoba s týmto ochorením. Našťastie, choroba sa u neho podchytila včas.
Prvý prípad nákazy novým variantom Mpox zaznamenali v Belgicku. Pacient z Valónska sa nakazil počas pobytu v jednej z afrických krajín. Hoci je tento variant veľmi nákazlivý a smrtiaci, služby ubezpečili, že riziko šírenia vírusu je zatiaľ veľmi nízke, informuje iMeteo.sk.
Ako informovali Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a belgický národný zdravotný inštitút Sciensano, pacient z Valónska sa vírusom nakazil počas sexuálneho kontaktu s chorou osobou, ktorá v africkej krajine vykazovala symptómy.
Po návrate do krajiny muža diagnostikovali pomocou testu PCR a izolovali ho. Zistilo sa, že po návrate nemal s nikým blízky kontakt, takže – ako ubezpečili zdravotnícke organizácie – riziko šírenia vírusu v Belgicku je veľmi nízke.
Vírus je v Belgicku podchytený
V Demokratickej republike Kongo bol nedávno objavený nový variant Mpoxu (predtým monkeypox) klad l. Odvtedy boli prípady tohto ochorenia zistené v troch krajinách Európy: Nemecku, Švédsku a Veľkej Británii a okrem nášho kontinentu aj v Spojených štátoch amerických a niekoľkých ázijských krajinách.
Mpox je vírusové ochorenie, ktoré sa môže preniesť zo zvierat na človeka, ale aj intímnym kontaktom. Prvýkrát bol identifikovaný u laboratórnych opíc v Dánsku v roku 1958, odtiaľ pochádza aj jeho bývalý názov, hoci v Afrike, kde je vírus endemický, sa za jeho hlavných prenášačov považujú hlodavce.
Príznaky ochorenia zahŕňajú horúčku, bolesti svalov a vyrážku. Existujú dva známe kmene vírusu. Miernejší, klad II MPXV, ktorý bol hlásený vo viac ako 100 krajinách, a smrteľnejší, už spomínaný klad I.
V auguste WHO vyhlásila Mpox za globálnu zdravotnú hrozbu. Ak sa toto ochorenie nekontrolovateľne rozšíri, hrozí ďalšia celosvetová pandémia, dvíhajú varovný prst lekári.
Ilustračné foto