DEMOKRACIA na Slovensku? Väčšina je NESPOKOJNÁ, nedôverujeme vláde ani parlamentu
Slováci sú spolu s Grékmi a Cyperčanmi najmenej spokojní s demokraciou v ich krajine. Čo je horšie, nedôverujeme vláde ani parlamentu.
Z problémov, ktoré Slovákov najviac trápia, rezonujú najmä rastúce ceny a náklady na život, za zásadný problém považujú tiež vojnu na Ukrajine.
Vyplýva to z aktuálnych výsledkov Národnej správy Eurobarometra, ktorú v pondelok zverejnilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
Na Slovensku sa jesenná vlna prieskumu Eurobarometer uskutočnila od 10. do 28. októbra, podobne ako v ďalších členských krajinách Európskej únie (EÚ) zisťoval názory obyvateľov na aktuálne problémy krajiny i EÚ, rovnako sa zaujímal o mieru dôvery v národné a európske inštitúcie, dôveru v médiá a tiež spätosť obyvateľov so svojou krajinou a EÚ.
Zistenia prieskumu tiež ukázali, že Slováci patria medzi najnespokojnejších z hľadiska vnímania stavu demokracie v krajine.
Nespokojnosť na úrovni 62 percent je o deväť percentuálnych bodov vyššia ako na jar 2024. Vyšší podiel nespokojnosti s tým, ako funguje v ich krajine demokracia, zaznamenal Eurobarometer len na Cypre (67 percent) a v Grécku (71 percent).
Z pohľadu vnímania európskych a národných inštitúcií prieskum odhalil, že Európskemu parlamentu i Európskej komisii dôveruje zhodne 52 percent Slovákov. Naopak, Národnej rade SR dôveruje len 32 percent Slovákov a vláde 31 percent Slovákov.
Pozitívny posun zaznamenal jesenný prieskum Eurobarometra vo vnímaní médií. Takmer tri štvrtiny Slovákov (72 percent) si myslí, že médiá poskytujú dôveryhodné informácie.
„Je to výrazne, o 18 percentuálnych bodov, viac ako na jar 2024, rovnako je možné vnímať výrazný posun v pozitívnom vnímaní aj pri komparácii s obdobím 2020 – 2023,“ uviedli prezentujúci.
Deväť z desiatich obyvateľov Slovenska sa cíti byť celkovo spätých so Slovenskom, ako i mestom či dedinou, v ktorých žijú. Spätosť s EÚ deklarovali dve tretiny Slovákov.
Ilustračné foto