Rastislav Búgel Zo Slovenska

Čierny kašeľ v Česku ZABIL trojročné dieťa: A čo Slovensko? Situácia stále NIE JE dobrá!

U susedov si čierny kašeľ vyžiadal už deviatu obeť. Aká je situácia na Slovensku?

Ilustračný obrázok k článku Čierny kašeľ v Česku ZABIL trojročné dieťa: A čo Slovensko? Situácia stále NIE JE dobrá!
Zdroj: Freepik.com/stefamerpik

Začiatkom septembra v Česku podľahlo čiernemu kašľu trojročné dievčatko.

„Malá pacientka bola už po narodení oslabená nevyhnutnou operáciou vrodenej vývinovej poruchy a navyše jej bol diagnostikovaný čierny kašeľ a ďalšia baktéria Streptococcus pneumoniae, spojená so zápalom pľúc,“ uviedla vtedy hovorkyňa českého Štátneho zdravotného ústavu Štěpánka Čechová.

Od začiatku roka ide už o deviaty prípad úmrtia, ktorý je v Česku spájaný s čiernym kašľom. Medzi obeťami boli seniori, ale aj 48-ročný pacient a mesačný novorodenec. Práve novorodenci sú najohrozenejšou skupinou, keďže sa ešte nemôžu očkovať. Lekári preto matkám vo vyššom štádiu tehotenstva odporúčajú, aby sa dali preočkovať.

Situácia na Slovensku

„U susedov dosiahli čísla čierneho kašľa rekordy. Tento rok ide o doteraz najväčšiu epidémiu. Zvýšený výskyt sme zachytili aj u nás. Počty sa začali výrazne zvyšovať na jar. Na prelome júla a augusta sme už mali 193 prípadov. Aktuálne čísla klesli na 112,“ informujú tvnoviny.sk s tým, že na Slovensku našťastie nezaznamenali žiadne úmrtie.

Pediatrička Kristína Visolajská patrí medzi lekárov, ktorí tiež liečili čierny kašeľ. Mala napríklad pacienta, ktorý mal posledné očkovanie pre vyše 10 rokmi. Ochorel, ale priebeh ťažký nemal. Kašeľ ho trápil viac ako tri mesiace. V starostlivosti mala aj dieťa so stredným priebehom, ktoré dostalo čierny kašeľ tesne pred posilňujúcou dávkou.

Čo je za tým?

„Deti, ktoré boli zaočkované v nedávnej dobe podľa národnej očkovacej schémy neochoreli. Od kolegov všeobecných lekárov pre dospelých viem, že oni majú veľmi vysoký výskyt čierneho kašľu u starších ľudí, ktorí už boli zaočkovaní dávno a ich imunita je slabá,“ vraví Visolajská s tým, že odporúča pri preočkovaní očkovaciu látku, ktorá je účinná proti tetanu, diftérii a čiernemu kašľu.

Ochorenie je na vzostupe z dôvodu klesajúcej zaočkovanosti detí. Tá klesla na úroveň 90 až 93 percent. Problémom sú aj výpadky vakcín. Portál pripomína, že základné očkovanie sa vykonáva v treťom, piatom a jedenástom mesiaci života dieťa tzv. hexavakcínou. Preočkovanie potom prebieha v šiestom a trinástom roku. Vakcíny pre 13-ročných však mávajú výpadky a deti sa tak niekedy očkujú až o rok neskôr ako by sa mali.

„Preto sa mi stalo, že na čierny kašeľ ochorelo 12-ročné dieťa, ktoré malo byť už zaočkované posilňujúcou dávkou (Boostrix Polio), ale tá vtedy mala dlhodobý výpadok. Od kolegov z Čiech mám informáciu, že s výpadkami vakcín sa boria aj oni,“ uviedla Visolajská.

Pozor si musia dať aj seniori

Okrem novorodencov sú ohrozenou kategóriou aj seniori, ktorí často nevedia, že sa majú dať preočkovať. Navyše, v tomto období sa zvyšuje počet pacientov so zápalom pľúc, ktorý je tiež mimoriadne nebezpečný. Lekárka mala v posledných mesiacoch 40 takýchto zápalov pľúc s výrazným priebehom.

"Čierny kašeľ je najnebezpečnejší pre novorodencov a dojčatá, u ktorých môže byť ochorenie fatálne preto, lebo ešte nie sú zaočkované a zároveň sú ešte veľmi zraniteľné. Ťažký priebeh býva, samozrejme, aj u starých a inak chorých ľudí ako aj u tehotných. Ak človek toto ochorenie prežije, často sa niekoľko mesiacov borí s nepríjemným kašľom,“ dodala.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM