Chorvátsko zasiahli ďalšie dve zemetrasenia, vlna otrasov vraj ešte nekončí
Dve ďalšie zemetrasenia zasiahli v stredu ráno Chorvátsko; prvé s magnitúdou 4,7 a druhé 4,8.
Aktualizované 15:00 Utorkové silné zemetrasenie v strednom Chorvátsku úplne zničilo vyše 1000 budov v oblasti miest Petrinja, Sisak a Glina.
Zničené budovy
Najmenej taký istý počet budov je poškodený, uviedli v stredu predstavitelia Sisacko-moslavinskej župy. Správy o nezvestných zatiaľ neevidujú, informovala agentúra APA.
Definitívne počty obetí budú známe po tom, ako záchranári preskúmajú aj najodľahlejšie dediny, uviedol župan Ivo Žinič pre regionálnu televíziu N1.
Pri zemetrasení s magnitúdou 6,2 v utorok zahynulo sedem ľudí, podľa údajov ministerstva vnútra utrpelo zranenia ďalších najmenej 26 ľudí, z nich šiesti vážne. Oblasť zasahujú zemetrasenia od pondelka, pričom k silnejším dotrasom došlo aj v stredu ráno.
Epicentrum záchvevov bolo opäť v oblasti mesta Petrinja, informovala tlačová agentúra HINA. Prvé zemetrasenie nastalo o 06.15 h SEČ, druhé o niečo neskôr, uviedla pre miestne médiá šéfka tamojšieho Seizmologického prieskumu Ines Ivančičová.
Zem sa ešte bude triasť
„Zem sa bude triasť ešte dlho. Utorkové zemetrasenie bolo ničivé a určite po ňom bude nasledovať dlhá séria ďalších otrasov vrátane tých silnejších,“ uviedla.
Podľa jej slov záchvevy, aké sa vyskytli v stredu, určite budú mať vplyv na budovy v mestách Petrinja a Sisak, ktoré značne poškodilo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,2 a vyžiadalo si sedem mŕtvych i rozsiahle materiálne škody.
Ivančičová dodala, že mesto Petrinja od pondelka zasiahlo „enormné množstvo“ menších zemetrasení. Zem sa tam trasie takmer každú minútu, uviedla odborníčka, pričom najmenej 25 otrasov malo silu najmenej tri stupne na otvorenej Richterovej stupnici.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už o situácii hovorila s chorvátskym premiérom Andrejom Plenkovičom a zdôraznila, že EÚ je pripravená Chorvátsku pomôcť. Pomoc Chorvátsku ponúkol aj srbský prezident Alexandar Vučič.