MI Zo Slovenska

Čaká nás ďalšie sčítanie obyvateľstva, bude však iné. Čo bude štát zisťovať?

Nielen vek, národnosť či počet detí, ale aj to, akým spôsobom chodíte do práce a ako často - to všetko budete už o pár mesiacov zadávať do elektronického formulára na sčítanie obyvateľstva.

Ilustračný obrázok k článku Čaká nás ďalšie sčítanie obyvateľstva, bude však iné. Čo bude štát zisťovať?
Zdroj: TASR/František Iván

Sčítanie obyvateľstva sa na Slovensku naposledy uskutočnilo v roku 2011 a bol to malý sviatok všetkých konšpirátorov. Po internete sa šírili fámy, že dotazníky nie sú anonymné a štát týmto spôsobom získava citlivé údaje o svojich občanoch. Tentokrát má byť všetko inak. Samotný proces sa spustí 15. februára a potrvá do konca marca 2021.

Sčítanie po novom

V roku 2021 sa obyvatelia Slovenska budú sčítavať už len elektronicky, teda prostredníctvom formulára na internetovej stránke www.scitanie.sk. Ak s tým niekto bude mať problém, alebo nemá doma počítač s internetom, môže využiť služby sčítacích asistentov.

Štatistici sľubujú, že zisťovať budú len údaje, ktoré nie sú v iných databázach a hlavne všetko by nemalo trvať viac ako dvadsať minút.

Kým naposledy mal rozsiahly formulár až 35 otázok, v roku 2021 ich bude podstatne menej. Dva vzory formulárov opatrenia Štatistického úradu SR obsahujú 13 a 22 otázok.

A čo bude štát zaujímať? Okrem klasických údajov ako je vek, pohlavie, rodinný stav, počet detí, miesto bydliska, ekonomická aktivita, či vzdelanie, to bude aj niekoľko zaujímavostí:

Koľko nehnuteľností vlastníte a v ktorých aj reálne bývate, ako často chodíte fyzicky do práce a ako sa tam presúvate (peši, autom, MHD, bicyklom…) Podľa toho sa potom môže plánovať nová dopravná infraštrukúra, cyklochodníky a podobne.

V prípade národnosti stále zostáva voľná aj kolónka “iná”, ktorú naposledy radi využívali recesisti. Vpisovali tam národnosť eskimácku, či siuxskú a podobne.

Dunajská Lužná je prvá

Popri obyvateľoch sa sčítavajú aj domy a byty a tento proces sa začal už 1. júna. Obec Dunajská Lužná neďaleko Bratislavy už má spočítaných takmer 99% nehnuteľností. Jej starosta Štefan Jurčík vysvetľuje, prečo je to pre nich dôležité:

“Vďaka sčítaniu domov a bytov už teraz vieme, že máme v obci približne o 3 000 obyvateľov viac, ako uvádza trvalý pobyt,” uvádza Jurčík pre portál scitanie.sk. Obec tak vďaka získaným údajom bude môcť lepšie plánovať budovanie novej dopravnej infraštruktúry.

Sčítavanie bytov a domov ľudí vôbec nezaťaží, pretože je plne v réžii obcí a miest. Pre samosprávu sú všetky údaje zo sčítania obyvateľstva kľúčové, pretože sa od nich odvíja aj výpočet ich podielových daní.

Napríklad v Bratislave sa v roku 2011 odmietlo sčítať podľa rôznych odhadov takmer 90 tisíc ľudí. Vedenie hlavného mesta sa následne sťažovalo, že kvôli tomu prichádzalo ročne o desať miliónov eur na podielových daniach.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM