Krimi

Bývalému špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi hrozí minimálne 13-ročný nepodmienečný trest

Prokurátor tvrdí, že v prípade Kováčika ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie.

Ilustračný obrázok k článku Bývalému špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi hrozí minimálne 13-ročný nepodmienečný trest
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek navrhuje udeliť obžalovanému bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi úhrnný 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku.

Šúrek to uviedol v rámci záverečnej reči pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku. „Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie,“ zdôvodnil prokurátor s tým, že Dušan Kováčik vo svojej funkcii konal opačne. Aj preto sa, ako tvrdí, priklonil k trestu, ktorý sa blíži k hornej hranici trestnej sadzby.

Zneužil svoj vplyv a postavenie

Šúrek okrem iného poukázal na konanie Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorá v roku 2017 upozornila vedenie ministerstva spravodlivosti na konanie sudcu pri prepustení bývalého bosa takáčovcov Kudličku z väzby. Prokurátorka ÚŠP vtedy voči prepusteniu nepodala sťažnosť.

„Obžalovaný mal eminentný záujem, aby sa prokurátorka Blanka Godžová nemusela zodpovedať za svoj postup,“ dodal s tým, že obžalovaný nemal žiadny zákonný dôvod na intervenciu.

„Je absolútne evidentné, že nadriadený zneužil svoj vplyv a postavenie,“ podotkol prokurátor s tým, že Dušan Kováčik sa zámerne vyhýba vysvetleniu, prečo prokurátorku kontaktoval. Vykonané dôkazy podľa neho potvrdzujú, že bol Dušan Kováčik kontaktovaný bývalým šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom, ktorý mu mal za to odovzdať úplatok vo forme finančných prostriedkov.

Svedecké výpovede

Prokurátor tvrdí, že listiny, ktoré sa našli pri prehliadke u Makóa, vtedy podozrivého z nepriamej korupcie, mali pochádzať priamo od Dušana Kováčika. „Jednoznačne vyplynulo, že sa obžalovaný mohol z titulu svojej funkcie dostať k týmto listinám bez toho, aby vznikli pochybnosti,“ povedal Šúrek. Potvrdzovať to majú aj viaceré svedecké výpovede. „Výpoveď Makóa potvrdil aj František Böhm a svedok Marián K. z Nitry,“ podotkol.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM