Alergikov čakajú ŤAŽKÉ časy! Vo vzduchu sa už objavujú prvé ALERGÉNY
Trpíte alergiami? V tom prípade čítajte pozorne! Peľová sezóna sa už rozbieha.

Hoci väčšina populácie sa teší na príchod jarných mesiacov, je tu istá skupina, pre ktorých toto obdobie predstavuje skutočné peklo. Reč je o alergikoch.
Všetko odštartovalo práve v tomto čase, kedy sa do vzduchu dostáva peľ jelší a liesky.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) síce uvádza, že tohtoročná peľová sezóna začala na prelome januára a februára kvitnutím liesky a jelše aj v chladnejších oblastiach Slovenska, no nerozbehla sa naplno.
Nízke teploty všetko spomalili
„Silné nočné mrazy i pokles denných teplôt opäť pribrzdili kvitnutie a začínajúca peľová sezóna liesky a jelše stagnovala,“ vysvetľuje s tým, že počas siedmeho kalendárneho týždňa monitorovacie stanice zaznamenali výskyt peľu liesky a jelše v ovzduší len vo veľmi nízkych až nízkych denných koncentráciách a spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali len nízke hladiny.
„Lieska obyčajná je prvá kvitnúca drevina, jej „sezóna“ trvá v období od februára do marca. Peľ sa vyskytuje v ovzduší 30 až 50 dní. Jelša aj lieska môže alergikom poriadne skomplikovať život. Ide totiž o veľmi časté alergény, ktoré sa prejavujú zvýšením slzením očí, kýchaním, upchatým nosom či enormným vylučovaním hlienov z nosa,“ píše iMeteo.sk.
Už sa to začína
Ako sme spomínali, nízke teploty rozbeh peľovej sezóny pribrzdili. No prichádza oteplenie a vedia to aj pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
„Až po ústupe mrazov potom teplo, dostatok vlahy a slnečného svitu môže priniesť nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší a znovu sa rozbehne peľová sezóna jelše a liesky na celom území Slovenska. Veľmi mierny nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní),“ vraví Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
iMeteo.sk dodáva, že so stúpajúcimi teplotami sa počas marca pridávajú aj ďalšie pele: „V tomto mesiaci vo vzduchu poletuje napríklad peľ liesky, jelše, topoľov, vŕby, dubov, javorov, neskôr briez a jaseňov. Alergénnosť jednotlivých drevín je malá, avšak môže dôjsť ku skríženej reakcii na tieto rastliny a nastane prudká odozva organizmu.“
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné