Zabudnite na 10-tisíc krokov denne: Koľko si treba odkráčať pre lepšie zdravie?
Mnohí z nás sledujú cez smartfóny, smarthodinky či aplikácie krokomer. No vedeli ste, že nemusíte zdolať TO magické číslo, aby ste boli zdravší?
Koľko si dnes urobil(a) krokov? Túto legendárnu vetu sme si aspoň raz vypočuli pravdepodobne všetci. Trend splniť 10-tisíc krokov denne sa veľmi dobre uchytil a na svojej populárnosti nestratil nič ani po rokoch. Má však skutočne zmysel?
Reklama z Japonska
Myšlienka o tom, že treba prejsť 10-tisíc krokov denne pochádza až z ďalekého Japonska. Upozornil na to Daniel Lieberman, paleoantropológ z Harvardu, ktorý študoval evolúciu cvičenia a vydal o tom knihu. Ako informuje portál Insider, paleoantropológ v nej opisuje trend Manpo-kei (v preklade teda 10 000-krokový meter).
„Bol vynájdený v 60-tych rokoch minulého storočia japonskou spoločnosťou Yamasa Tokei – výrobcom prvého komerčného krokomera. Spoločnosť neskôr predala svoj produkt a tento koncept sa stal populárnym po celom svete ako počítadlo zdravia,“ opisuje Insider.
Prečo ľudia prepadli tomuto konkrétnemu číslu? „V tom čase neexistovali o tomto jave žiadne podporné dôkazy,“ hovorí profesor David Bassett, vedúci kineziológie, rekreačných a športových štúdií na univerzite v Tennessee. „Boli presvedčení, že je to číslo, ktoré svedčí o aktívnom životnom štýle a zdraví.“ Je však samozrejmé, že viac pohybu nikomu nezaškodí.
Viacero výskumov sa však zhodlo na tom, že nemusíte prejsť 10-tisíc krokov denne, aby sme pocítili zdravotné výhody.
Koľko krokov teda skutočne potrebujeme urobiť? Nájdete na druhej strane!