Regióny

UNIKÁTNY zážitok v Nízkych Tatrách: Ožijú PRÍBEHY bojovníkov a vojenských zemľaniek

Rekonštrukcia pôvodných zemľaniek a sprístupnenie miesta turistom sa symbolicky viaže k 80. výročiu SNP.

Ilustračný obrázok k článku UNIKÁTNY zážitok v Nízkych Tatrách: Ožijú PRÍBEHY bojovníkov a vojenských zemľaniek
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Príbehy bojovníkov počas druhej svetovej vojny a vojenských zemľaniek v Nízkych Tatrách ožijú v sobotu 23. novembra vďaka mestu Brezno, neziskovej organizácii Brezno pre občanov, členom Klubu vojenskej histórie ČSĽA Anthropoid a nadšencom vojenskej histórie. Otvorenie zemľaniek a odhalenie nových informačných tabúľ sa uskutoční o 10.00 hod. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie breznianskej samosprávy.

Autentická podoba

„Vojenské zemľanky slúžili príslušníkom 2. československej paradesantnej brigády v niekdajšom ZSSR počas zimy v Nízkych Tatrách na prelome rokov 1944/1945. Išlo o jednu z najlepšie pripravených a najbojaschopnejších jednotiek, ktorej jadro tvorili prevažne Slováci, ale i rodáci z Podkarpatskej Rusi, Volynskí Česi a príslušníci iných národností. Veliteľom jednotky bol podplukovník Vladimír Přikryl so zástupcom Viliamom Lichnerom. Príslušníci parabrigády dosiahli významné bojové výsledky v rámci Karpatsko-duklianskej operácie a takisto boli dôležitou súčasťou a významnou posilou Slovenského národného povstania (SNP),“ priblížilo mesto.

Rekonštrukcia pôvodných zemľaniek a sprístupnenie miesta turistom sa symbolicky viaže k 80. výročiu SNP. Symboliku umocňuje tiež fakt, že príslušníkmi skupiny boli aj rodáci priamo z Mýta pod Ďumbierom – príslušníci priezvedného oddielu čatár Cyril Komora a slobodník Jozef Náter. Úkryty tak, ako ich je možné vidieť dnes, prezentujú autentickú podobu polopodzemných stavieb, ktoré slúžili ako dočasné útočiská, obranné pozície alebo obydlia pre vojakov.

Po stopách hrdinov

Účastníci sobotňajšieho podujatia vyrazia spoločne po stopách hrdinov z parkoviska v Mýte pod Ďumbierom. Členovia Klubu vojenskej histórie ČSĽA Anthropoid a nadšenci vojenskej histórie majú pripravené aj rôzne ukážky.

„Cestu 2. československej paradesantnej brigády v ZSSR a udalosti, ktoré sa udiali počas druhej svetovej vojny a SNP, podrobne zmapovali na základe dochovaných spomienok bývalých členov brigády a historických záznamov, ku ktorým sa dostali prostredníctvom súkromných výskumov a štúdia literatúry,“ dodalo mesto.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM