Rastislav Búgel Zo Slovenska

Tešíte sa na Vianoce? POZOR! Slovákov ohrozuje 5 nebezpečných finančných PASCÍ

V predvianočnom období si Slováci mimoriadne doprajú. Stačí však málo a skončia v kolotoči plnom dlhov.

Ilustračný obrázok k článku Tešíte sa na Vianoce? POZOR! Slovákov ohrozuje 5 nebezpečných finančných PASCÍ
Zdroj: Pexels.com

Tisíce Slovákov sa v tomto období naháňajú po obchodoch a hľadajú, čím svojich blízkych potešia pod stromčekom. Nie vždy však na to majú dostatok prostriedkov a nechávajú sa chytiť do niektorej z nebezpečných finančných pascí.

Matej Dobiš je analytik portálu Finančný kompas. Práve v predvianočnom čase sa pozrel na najčastejšie finančné pasce, ktorým by sa mali Slováci oblúkom vyhnúť.

„Najlepší úver je žiadny úver. Vianoce by nemali byť dôvodom na zadlženie, preto odporúčame zvážiť každé finančné rozhodnutie,“ povedal Dobiš.

Spotrebné úvery

Portál upozorňuje, že mnohé banky lákajú na zaručene „výhodné“ spotrebné úvery. Tie sú často poskytované s nulovým úrokom na určitý čas. Na záujemcov však čakajú vysoké poplatky za spracovanie alebo povinné poistenie úveru. Navyše, priemerná úroková sadzba „spotrebákov“ sa pohybuje medzi 6 až 12 percentami. To môže podľa portálu znamenať poriadne preplatenie darčekov.

„Ak si požičiate 1 000 eur na darčeky pri úrokovej sadzbe 7 % na 12 mesiacov, preplatíte až 70 eur. Ak by ste túto sumu splácali dlhšie, úroky by mohli dosiahnuť aj stovky eur,“ varuje analytik.

Kreditné karty

Druhou predvianočnou finančnou pascou môžu byť kreditky. Portál upozorňuje, že tieto peniaze z kreditnej karty sú „zdarma“ len v prípade, že ich stihnete vrátiť v stanovenom termíne. Treba si na to dať veľký pozor. Bezúročné obdobie býva spravidla 45 až 55 dní. Po tomto čase sa môže úrok vyšplhať až na 18 až takmer 25 percent ročne. Finančný kompas uvádza, že ak na splácanie nestačia financie, dlh sa často stáva neudržateľným.

„Ak na kreditnej karte miniete 500 eur a nesplatíte dlh v bezúročnom období, pri úroku 20 % môžete za rok zaplatiť až 600 €. Darček, ktorý vás mal stáť 500 eur, sa tak predraží o ďalších 100 eur,“ vypočítal Matej Dobiš

Nákupy na splátky

Nakupovanie na splátky môže predstavovať finančnú pascu hneď z niekoľkých dôvodov. Je to napríklad preplatenie darčeka na úrokoch. Navyše, podľa portálu môžu nízke splátky vytvárať ilúziu, že si môžeme dovoliť nakupovať viac, čím si navýšime dlžnú sumu. Pozor si treba dať aj na úroky, ktoré sa pri nákupoch na splátky pohybujú od 10 do 20 percent ročne.

Hrozí aj, že nebudeme vedieť splácať. V niektorých obchodoch nájdeme bezúročné nákupy na splátky, no tie sú často podmienené mimoriadne krátkymi lehotami splatnosti, či vyššími cenami nakupovaných produktov. Finančný kompas varuje, že dohody so splátkovými spoločnosťami môžu dokonca obsahovať aj skryté poplatky alebo sankcie za predčasné splatenie.

„Ak si kúpite televízor za 800 eur na splátky s úrokom 15 % na 24 mesiacov, preplatíte ho o viac ako 130 eur. Takýto nákup môže byť výrazne nevýhodný v porovnaní s jednorazovým zaplatením,“ uvádza príklad analytik portálu.

Nebankové pôžičky

Rôzne „nebankovky“ lákajú na rýchle a jednoduché pôžičky. Často sú však podmienené extrémnymi úrokmi, ktoré sa môžu pohybovať od 20 do 40 percent ročne. To je oveľa viac ako v prípade bankových úverov. Navyše, ak nebudete mať na splátky, váš dlh sa môže dostať do astronomických vý­šok.

„Ak si požičiate 500 eur od nebankovej spoločnosti s úrokom 30 % a splácate 12 mesiacov, zaplatíte 650 eur, čiže o 150 eur viac. Ak však meškáte so splátkami, môžu vám byť účtované vysoké pokuty a poplatky, ktoré dlh ešte zvýšia a dostanú vás do nebezpečnej dlhovej špirály,“ dodal Dobiš.

Podvodné e-shopy

Piatou pascou sú rôzne falošné e-shopy. Tie môžu byť obrovským nebezpečenstvom pre množstvo Slovákov, keďže čoraz viac ľudí nakupuje darčeky online. Podvodné e-shopy často lákajú na mimoriadne nízke ceny. „Často ide o stránky bez jasného kontaktného údaja, kde zákazník zaplatí vopred a tovar nikdy nedostane. Navyše pri platbách kartou na neoverených stránkach hrozí zneužitie platobných údajov,“ varuje Finančný kompas. Viac informácií o podvodných internetových obchodoch nájdete na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM