TENTO kraj ukrýva najnižší bod SR i rákociovský Versailles: Spoznajte vrch Tarbucka, FOTO
V našom tipe na výlet sa oplatí navštíviť i Veľký Kamenec, kde sú pozostatky ľahko prístupného hradu s výhľadom na Východoslovenskú rovinu.
Juh východného Slovenska je bohatý na krásne riečne zákutia a s nimi spojenú špecifickú faunu a flóru. Domov tu nachádzajú i korytnačky. O zaujímavostiach a tipoch na výlet pre Dnes24.sk porozprával zanietený odborník na turistiku Dušan Guman.
Dobrá pôda a stráne, do ktorých sa rado opiera slnko, prospievajú viniču, a ten zas legendárnemu vínku, ktoré mali v obľube už králi.
Nižšie už ísť nemôžete
„Miesta, o ktorých hovoríme, zavlažuje rieka Bodrog. Jej vznik je pozoruhodný. Nemá totiž prameň, ale tvorí ju sútok dvoch iných riek – Ondavy a Latorice pri obci Zemplín, ktorá dala názov celému kultúrno-historickému regiónu. Ide o jediný východoslovenský tok, splavný aj väčšími loďami. Bodrog na hranici s Maďarskom vytvára mŕtve ramená,“ vysvetlil nám odborník.
Možno málokto vie, že v obci Klin nad Bodrogom sa nachádza najnižšie miesto v celom štáte s výškou 94,3 metra nad morom.
Stĺp s nadmorskou výškou stojí v blízkosti vzácneho ranogotického kostola, ktorý je tak najnižšie položenou sakrálnou stavbou na Slovensku.
Rákociovský Versailles
„Z Klinu nad Bodrogom je na skok obec Borša s rodovým sídlom Rákociovcov, rozľahlým renesančným kaštieľ s parkom. Narodil sa tu vodca posledného protihabsburského stavovského povstania František Rákoczi II. V obci Malý Kamenec pod vrchom Tarbucka zas vyrastal známy slovenský herec Csongor Kassai,“ vymenúva zaujímavosti Guman.
Navštíviť sa oplatí i blízky Veľký Kamenec, kde sú malebné pozostatky ľahko prístupného hradu s výhľadom na Východoslovenskú rovinu.
Z Malého Kamenca môžeme krovinatými svahmi vystúpiť na vrch Tarbucka. Ten je s výškou 278 metrov najvyšším bodom celého celku – Východoslovenskej roviny a je z neho pekný výhľad na krajinu i blízky hrad vo Veľkom Kamenci.
Viate piesky na andezitových kopcoch sú v Európe zriedkavým javom. Viaže sa na nich vzácna pieskomilná flóra a fauna.
Máte chuť na kvalitné víno?
„Miestna príroda je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Latorica. Popri vzácnej flóre je jej raritou biotop korytnačky močiarnej. Perly Tokajskej vinohradníckej oblasti Malá a Veľká Tŕňa sú preslávené dorábaním kvalitného vína, ktorému holdovali už králi,“ konkretizoval ďalej odborník.
Tŕne sú tiež vstupnou bránou k neveľkému pohoriu Zemplínske vrchy, ktorého najvyšším bodom je vrchol Rozhľadne s výškou 470 metrov. „Kopec je pokrytý veľmi pekným dubovým lesom, z výstupu naňho sú však výhľady na neďaleké Slanské vrchy,“ dodal na záver Guman.
Nielen o tejto oblasti sa viac dozviete od turistického experta Dušana Gumana v jeho publikácii Pohoria a ich najvyššie vrchy.
Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:
- Jablko má jasnú víziu, hovorí Ďuriš Nicholsonová: S kým odmieta spoluprácu?
- Komik Marcel Nemec zvíťazil nad RAKOVINOU: Zmizla, stal sa zázrak!
- Odsúdený „KRÁĽ Zemplína“ hlási návrat: Mikuláš Vareha zakladá vlastnú STRANU!
- Plačková bude prednášať na VYSOKEJ ŠKOLE: Aké vedomosti chce odovzdať?
- Východniarke zavaril mladý šofér, musela prudko zabrzdiť: PREKVAPILO ju, ČO sa dialo ďalej!
- Slovenské sestry kritizujú návrh nových RETRO uniforiem: Sme zdravotníčky 21. storočia!