SVET O SLOVENSKU: Zbohom, ruský plyn! Slováci výrazne znižujú závislosť od dodávok z Ruska
Poľsko uvažuje o tom, že kvôli Česku a Slovensku postaví na mori ešte jeden terminál na skvapalnený plyn.
Poľsko by mohlo postaviť ešte jedno plávajúce zariadenie na príjem skvapalneného zemného plynu (LNG) pri Gdaňsku. „Výstavbu zvažuje preto, že veľký záujem o nákup LNG má Česko a Slovensko, ktoré sa čo najrýchlejšie snažia zbaviť závislosti na zemnom plyne z Ruska,“ informuje český Forbes.
Ministerka životného prostredia Anna Moskwová informovala, že nové zariadenia by mali byť súčasťou plánu Európskej únie, ktorého cieľom je ukončiť nákup energetických surovín z Ruska.
Aká je kapacita?
Súčasná kapacita poľského terminálu, ktorý premieňa LNG späť na plyn, je šesť miliárd kubických metrov plynu ročne. V prípade záujmu Slovenska a Česka by sa mohla strojnásobiť.
Český minister priemyslu Jozef Síkela už skôr povedal, že krajina rokuje o prenájme kapacít plávajúceho LNG terminálu s Holandskom, Nemeckom a Poľskom. Slovensko zasa oznámilo, že na budúcu vykurovaciu sezónu si „z Nórska objednalo také množstvo zemného plynu, ktorým pokryje približne 65 percent spotreby.“
Dohoda s Nórskom
Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka má Slovensko zabezpečené dodávky zemného plynu do konca roka 2023. Ubezpečil, že plyn z Nórska štátny SPP nenakupuje drahšie ako ten ruský.
Štátna plynárenská firma má zaistené prečerpávanie LNG na troch až štyroch miestach v Európe. „Poľsko medzi nimi zatiaľ nie je, ale obe krajiny už čoskoro spojí nový plynovod,“ informuje Forbes.
Slovensko leží na hlavnej prepravnej trase plynu z Ruska cez Ukrajinu do Rakúska a českej republiky. Po útoku na Ukrajinu Európska komisia ohlásila plán zníženia závislosti na ruskom plyne. Ešte v roku 2020 Rusko zabezpečovalo 40 percent spotreby plynu v EÚ.