SVET O SLOVENSKU: Slováci sú na tom ZLE! Budeme žiť o tri roky kratšie ako pred pandémiou?
Spoločne s Bulharmi dosiahli Slováci oproti roku 2019 najväčší pokles očakávanej dĺžky života v celej EÚ.
Pandémia koronavírusu si na Slovensku vybrala vysokú daň. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu sa minulý rok na Slovensku spoločne s Bulharskom znížila očakávaná dĺžka života najviac v celej EÚ.
Dĺžka života sa znížila
V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa vek dožitia v oboch krajinách znížil o 2,2 roka. Kým najmä štáty východnej Európy zaznamenali pokles, na západe sa už vlani očakávaná dĺžka života začala opäť zvyšovať.
„Očakávaná dĺžka života v Európe od 60. rokov minulého storočia nepretržite rástla, v priemere o dva roky za každé desaťročie,“ pripomína Eurostat. Bolo to vďaka výraznému zníženiu úmrtnosti novorodencov, lepším podmienkam na život a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti.
Zmenilo sa to v roku 2020, keď pandémia silno zasiahla v prvej vlne najskôr západoeurópske štáty, a v ďalšej vlne východnú Európu. Po prvý raz za vyše pol storočie sa očakávaná dĺžka života znížila vo väčšine členských krajín.
Ako sa v roku 2021 zmenila očakávaná dĺžka života?
O tri roky menej!
Slovensko je na tom zle aj pri porovnaní celých dvoch rokov pandémie. Oproti roku 2019 sa očakávaná dĺžka života Slovákov a Sloveniek znížila o tri roky. Horšie na tom bolo iba Bulharsko s poklesom o 3,7 roka.
Pandémia mala nepriaznivý vplyv na väčšinu členských krajín. Iba tri štáty sa dokázali vyhnúť celkovému poklesu očakávanej dĺžky života – Luxembursko, Malta a Švédsko.
Celková očakávaná dĺžka života na Slovensku sa v roku 2021 znížila na necelých 75 rokov. Je to približne o päť rokov menej ako priemer všetkých členských krajín EÚ.