SVET O SLOVENSKU: Aj 30 rokov po rozpade spoločného štátu sú Česi a Slováci najlepší priatelia
Zahraničné médiá si všímajú výnimočné vzťahy medzi dvoma štátmi, ale aj aktuálne spory o migrantov.
Posledný decembrový deň starého roka znamenal 30. výročie rozpadu spoločného štátu Čechov a Slovákov. „Je to jeden z mála príkladov, keď krajina rozdelila bez krviprelievania a straty jediného života,“ informuje britská stanica BBC.
„Česká a Slovenská republika sa dnes tešia harmonickému a bezproblémovému priateľstvu – občas podfarbeného kvapkou ľútosti za kedysi šťastným manželstvom,“ píše sa v reportáži. Ostali vzťahy, rodinné väzby aj spoločná nostalgia.
Najväčším rozdielom medzi oboma krajinami je dnes mena. Kým Česi si nechali pôvodnú českú korunu, Slovensko vstúpilo do európskej menovej únie a už takmer pätnásť rokov platí eurom.
Spory pre migrantov
Nadštandardné vzťahy medzi oboma štátmi si všíma aj nemecký DW. Na poslednom summite EÚ v polovici decembra zastupoval slovenského premiéra, ktorú čelil odvolávaniu v parlamente, jeho český kolega Petr Fiala.
„Hoci je nezvyčajné, že na medzinárodnom summite zastupuje líder jednej krajiny druhý štát, na Slovensku a v Česku nad tým nik ani nezdvihol obočie,“ upozorňuje DW.
V posledných mesiacoch sa však medzi oboma štátmi zvýšilo napätie pre nelegálnu migráciu na spoločnej hranici. Česko dokonca obnovilo hraničné kontroly. Problém nevyriešilo ani spoločné rokovanie premiérov.