ŠPEHUJÚ Slovákov tajní z SIS? Štát môže SLEDOVAŤ všetky MOBILY, zrejme kúpil nástroj Pegasus
Štát kúpil podľa informácií z dôveryhodných zdrojov špionážny nástroj, ktorý umožňuje v napadnutom zariadení ovládať mikrofóny, kameru, nahrávať obrazovku a sťahovať obsah z komunikačných aplikácií, aj z tých, ktoré sú šifrované.
S týmito informáciami prišiel Denník N, ktorému to potvrdili štyri rôzne zdroje s väzbami na bezpečnostnú komunitu.
Sledujú nás?
V praxi by to teda malo znamenať, že Slovenská informačná služba (SIS), a zrejme aj iné bezpečnostné zložky štátu, získali úplnú nadvládu a kontrolu nad ktorýmikoľvek mobilnými telefónmi a ďalšími elektronickými zariadeniami. Stalo sa tak za štvrtej vlády Roberta Fica. Štát mal spustiť špionážny softvér, ktorým sleduje mikrofóny, kamery i displeje telefónov.
Zdroje hovoria o izraelskom IT riešení Pegasus. Jeden z nich dokonca tvrdí, že systém od septembra prešiel z testovacej do plnej prevádzky.
Systém Pegasus by slovenským tajným službám alebo polícii mohol pomôcť odpočúvať telefonické hovory a umožniť im aj prístup k SMS správam. Takýto odpočúvací systém pritom podlieha súhlasu súdu.
V utorok túto možnosť naznačil aj poslanec SaS Juraj Krúpa. „Máme tu Slovenskú informačnú službu (SIS), ktorej boli posilnené kompetencie, môže začať odpočúvať bez rozhodnutia súdu, dokonca si prednedávnom, pred nejakým časom, obstarali nové systémy, ktorými sa vedia nabúravať do telefónov, do elektronických zariadení, ktoré postupne spúšťajú,“ povedal Krúpa na tlačovke k problémom v polícii a k bombovým vyhrážkam školám. Krúpa je okrem iného členom výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva.
Čo je Pegasus?
Pegasus je jedným z najlepších sledovacích softvérov svojho druhu, pričom tvorcovia si zaň nechávajú náležite zaplatiť. Sledovanie jedného zariadenia môže podľa Denníka N stáť státisíce eur, takže poplatky za komplexné nasadenie služby môžu ísť do miliónov. SIS na otázky o Pegasuse priamo neodpovedala.
Ide o špičkový špionážny softvér. Vyvinula ho izraelská spoločnosť NSO Group zo severného Tel Avivu, sídla viacerých úspešných technologických startupov.
Nebezpečný je v tom, že sa jeho nové verzie môžu do telefónu dostať bez toho, aby ste urobili akúkoľvek chybu. Postačujúca je jediná SMS alebo správa cez aplikáciu WhatsApp. V niektorých prípadoch nie je nutné ich ani otvoriť.
Po tom, ako prenikne do mobilného telefónu, získa prístup k fotografiám či komunikácii a to vrátane správ zo zašifrovaných aplikácií. Telefón vie v sekunde zmeniť na odpočúvacie zariadenie a získať aj prístup k diktafónu.
Okolo Pegasusu bol v roku 2021 škandál. Zistilo sa, že množstvo politikov po celom svete sa stalo obeťami sledovania cez tento softvér, vrátane vtedajších kritikov maďarskej a poľskej vlády. Orbánova vláda podľa vyšetrovania medzinárodnej skupiny novinárov využila spyware od NSO Group na špehovanie novinárov a ďalších politických cieľov.
Ilustračné foto