Magazín Lifestyle

Spávate v PONOŽKÁCH? Okrem benefitov si v nich môžete „vypestovať“ chorobu

Beriete si ponožky do postele? Pre určitých ľudí sa neskôr môžu stať skôr symbolom nočnej mory ako pohodlia.

Ilustračný obrázok k článku Spávate v PONOŽKÁCH? Okrem benefitov si v nich môžete „vypestovať“ chorobu
Zdroj: unsplash.com

Ľudia sa delia na dve skupiny: Tí, čo si svoj spánok či leňošenie v posteli nevedia predstaviť bez párov „posteľových ponožiek“ a potom je tu druhá skupina, ktorá by s nimi nedokázala zaspať. Tak či onak, „veční ponožkári“ môžu vďaka nim profitovať. No nie vždy!

„Rôzne výskumy ukazujú, že ponožky pomáhajú pri zaspávaní ľuďom, ktorých trápia studené končatiny. Štúdia v odbornom časopise Nature dokazuje, že ľudia v ponožkách zaspávajú až o 15 minút skôr,“ tvrdí David Frej, lekár z pražského Centra funkčnej a holistickej medicíny. Kde je teda problém?

Kedy ich nenechávať na nohách?

Žiaľ, zaspávanie v ponožkách neprináša každému nositeľovi len príjemné benefity. „Vo všeobecnosti neodporúčame, aby ľudia spali v ponožkách vtedy, ak sú v dobrej fyzickej kondícií. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo spať v ponožkách,“ píše Keep on your Feet. Tento nenápadný pletený kúsok pomáha s termoreguláciou ľudského tela a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Ponožky zabraňujú pokožke „dýchať“ a zároveň sa znižuje množstvo trenia, ktoré slúži pri odstraňovaní odumretej kože.

Plesňová infekcia

„Vypestovať“ v ponožkách si však môžete tiež plesňovú infekciu. „Nohy sa viac potia a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku plesňovej infekcie. Huby totiž obľubujú tmavé, teplé a vlhké miesta. Uzavretím chodidiel si predlžujete dobu, v ktorej sú optimálne podmienky na rozvoj plesňovej infekcie,“ vysvetľuje tamojší portál.

Ako zistiť, že vaše nohy zasiahla táto pliaga? Plesňová infekcia sa prejavuje zhrubnutím a deformáciou nechtov, zmenou farby a lámavosťou.

V prípade, že sa nechcete vzdať svojich milovaných ponožiek, zahaľte svoje chodidlá do priedušných tkanív. Iné materiály môžu okrem vyššie uvedených problémov spôsobiť aj prehratie organizmu – následkom čoho sa môžu dostaviť poruchy spánku.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM