Slovensko sa chystá spustiť predaj štátnych dlhopisov: Pre koho sú (NE)výhodné?
Slovensko sa na jar tohto roka chystá spustiť predaj štátnych dlhopisov. Tým sa otvára nová kapitola v možnosti investovania pre bežných občanov.

„Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého,“ upozorňuje finančný analytik zo Swiss Life Select Pavel Škriniar.
Pri výbere investičného nástroja je dôležité zohľadniť cieľ investovania a byť obozretný voči možným rizikám. „Konzultácia s nezávislým finančným sprostredkovateľom vám pomôže navrhnúť najlepšie riešenie pre vaše investičné ciele,“ hovorí Škriniar.
Štátne dlhopisy fungujú ako pôžičky, ktoré občania dávajú štátu s prísľubom vyplatenia úrokov raz ročne. „Je to pôžička. Človek požičia štátu a ten mu za to raz ročne vyplatí úrok,“ vysvetľuje analytik INESS Radovan Ďurana.
Štátne dlhopisy majú garantovaný výnos, ktorý nie je zdaňovaný, čo ich robí atraktívnymi pre tých, ktorí hľadajú istotu. Avšak, aj tu platí, že nie všetko je bez rizika.
Jedným z hlavných rizík je inflácia, ktorá môže znížiť reálny výnos. „Ak inflácia prekročí tri percentá, investor na tejto investícii prerobí,“ upozorňuje Ďurana.
Ďalším rizikom je likvidita, pretože na rozdiel od termínovaných vkladov si investor nemôže peniaze vybrať predčasne bez straty výnosu. Ak potrebuje hotovosť skôr, musí dlhopis predať na burze, čo môže znamenať dodatočné poplatky a riziko predaja za nižšiu cenu. „Ak nebude dopyt, môže investor prísť aj o 20 percent svojich úspor,“ vysvetľuje Ďurana.
Zaujíma vás táto téma? Celý rozhovor s Radovanom Ďuranom z INESS nájdete TU.
Ilustračné foto