Jakub Forgács Zo Slovenska

Slovensko dováža viac POTRAVÍN: Rastú CENY vajec, hrozí to aj pri mäse a mlieku

Aktuálne šírenie slintačky a krívačky môže podľa analytika ovplyvniť domácu produkciu mlieka a hovädzieho mäsa, čo môže zvýšiť tlak na ich maloobchodné ceny.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko dováža viac POTRAVÍN: Rastú CENY vajec, hrozí to aj pri mäse a mlieku
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš , Unsplash.com

Slovensko sa v posledných rokoch potýka s pretrvávajúcim deficitom v zahraničnom obchode s potravinami. Ten sa podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka ešte viac prehĺbil v dôsledku vírusových ochorení, ako sú vtáčia chrípka a slintačka a krívačka. Tieto ochorenia zasiahli slovenské chovy a produkciu v oblasti živočíšnej výroby, čo viedlo k nútenej likvidácii nosníc a zvýšeniu dovozu vajec. V posledných dvoch mesiacoch minulého roka sa dovozy vajec na Slovensko medziročne zvýšili o viac ako 60 %, zatiaľ čo vývozy klesli o viac ako polovicu.

Maloobchodná cena vajec na Slovensku vzrástla o takmer 26 %, čo je podľa analytika výrazne viac ako priemer v krajinách EÚ.

Aktuálne šírenie slintačky a krívačky môže podľa Koršňáka ovplyvniť domácu produkciu mlieka a hovädzieho mäsa, čo môže zvýšiť tlak na ich maloobchodné ceny. Slovensko je dlhodobo závislé od dovozov viacerých druhov potravín, najmä spracovaných potravín. Naopak, je čistým vývozcom obilnín, olejnín a živých zvierat. Nedostatočné kapacity domáceho potravinárskeho priemyslu prispievajú k deficitnej bilancii v obchode so spracovanými potravinami.

V roku 2024 sa na Slovensko v čistom vyjadrení doviezli potraviny v sume 386 eur na obyvateľa, pričom deficit v obchode s potravinami určenými prevažne domácnostiam dosahuje až 521 eur na obyvateľa. Slovensko vykazuje prebytkovú bilanciu v obchode s nespracovanými potravinami, avšak najväčším prispievateľom k deficitu sú mäso, ryby a mäsové výrobky.

EÚ ako celok vykazuje mierne prebytkovú bilanciu v zahraničnom obchode s potravinami, no Slovensko stále nie je podľa Koršňáka krajinou EÚ s najvýraznejším deficitom. Väčší deficit zaznamenalo až osem krajín EÚ. Pre domáce verejné politiky je vysoký deficit v obchode so spracovanými potravinami dôvodom na zamyslenie. Podpora rozvoja potravinárskeho priemyslu a poľnohospodárstva s vyššou pridanou hodnotou by mohla priniesť stabilizáciu slovenského vidieka.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: SITA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM