Slovensko bude MODERNIZOVAŤ vládnu letku: Dve staré lietadlá chcú NAHRADIŤ novými
Slovensko plánuje dve zo štyroch dosluhujúcich lietadiel vládnej letky nahradiť novými. Koľko lietadiel majú susedné krajiny?
Niekoľko dní pred sviatkom sv. Mikuláša vláda schválila Dlhodobý plán rozvoja Leteckého útvaru MV SR s výhľadom do roku 2035. Ten na rokovanie predložil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ako upozorňujú Aktuality, plán počíta s masívnym rozšírením flotily lietadiel aj vrtuľníkov.
Veľké investície
Ministerstvo informovalo, že okrem toho uvažuje o vybudovaní nového vládneho terminálu, ktorý by mal byť okrem iného aj zázemím personálu letky. Pribudnúť by malo napríklad aj vlastné servisné centrum.
„V súčasnosti letecký útvar používa dve lietadlá Airbus A 319 CJ a dve lietadlá Fokker 100, jeden vrtuľník MI 171 E, jeden vrtuľník Bell 429 a tesne pre dodaním je jeden vrtuľník AW 189,“ vymenoval rezort.
Náhrada starších strojov
Podľa prerokovaného dokumentu už lietadlá Fokker 100 dosluhujú a ich prevádzka je neefektívna: „Letúne Fokker 100 boli zakúpené v rámci obnovy leteckého útvaru v roku 2016 od rakúskej spoločnosti M-Jet. S ich prevádzkou sa práve kvôli ich veku uvažovalo na krátke obdobie 5–10 rokov. Ďalšou významnou nevýhodou flotily Fokker 100 je ubúdajúci počet letúnov tohto typu vo svete.“ Do letky by malo pribudnúť ďalšie veľkokapacitné lietadlo. V hre je aj nákup jedného menšieho prúdového lietadla.
„Nemenej dôležité v tomto smere je ale zohľadnenie veľkého počtu letov, na ktorých sa prepravuje 8 a menej cestujúcich, ktoré by bolo možné zabezpečiť ekonomickejšie napríklad stredne veľkým prúdovým letúnom,“ píše sa vo vlastnom materiáli.
Podľa predkladacej správy by mal byť jeden dosluhujúci Fokker 100 nahradený jedným veľkokapacitným lietadlom, ďalší minimálne jedným strojom s kapacitou do 9 cestujúcich. „Ministerstvo predpokladá, že obstaranie dvoch takýchto lietadiel by malo vyjsť na 40 až 50 miliónov eur,“ uvádzajú Aktuality.
Ako sú na tom susedné krajiny?
Keď sa pozrieme na ďalšie okolité krajiny, zistíme, že Slovensko je na tom dobre. Podľa materiálu Česko využíva len dva Airbusy A319, pričom do roku 2020 naši západní susedia prevádzkovali 5 lietadiel.
Maďarsko má k dispozícii štyri vládne lietadlá – dva kusy Airbus A319CJ a dva stroje Dassault Falcon 7X. „Poľská vláda od júna 2022 prevádzkuje za účelom vykonávania letov v štátnom záujme flotilu piatich letúnov na VIP prepravu,“ uvádza sa v materiáloch ministerstva s tým, že túto flotilu tvoria dva Boeingy BBJ2, jeden Boeing 737–800NG a dva stroje Gulfstream G550: „Za účelom prepravy VIP cestujúcich používa poľská vláda taktiež letúne typu ERJ170ER prevádzkované LOT Polish airlines.“
Rakúsko nevlastní žiadne vládne lietadlo. Podľa Aktualít si tamojší prezident a členovia vlády prenajímajú súkromné stroje alebo cestujú komerčnými linkami.
Ďalšie nákupy
Aktuality upozornili, že nákup lietadiel plánuje aj ministerstvo obrany. Kaliňák by chcel podľa zverejnených informácií vymeniť lietadlá L-410 za dvojicu luxusných tryskáčov Bombardier Global 5000: „Týmto sumárom sa letecké ambície rezortu obrany nekončia. Aktuálne sú viacerí členovia vlády v Brazílii, kde sídli výrobca lietadiel Embraer. V hre je nákup prúdových transportných lietadiel C-390. Tie by mali nahradiť turbovrtuľové stroje Spartan, ktoré pritom nemajú ani 10 rokov.“
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné
Mohlo by vás zaujímať:
🛫 VLÁDA SCHVÁLILA DLHODOBÝ PLÁN ROZVOJA LETECKÉHO ÚTVARU MV SR DO ROKU 2035 📑 Vláda na dnešnom rokovaní odsúhlasila...
Posted by Ministerstvo vnútra SR on Wednesday, December 4, 2024