Politika

Šimečka: Matovič "sa zacyklil", nepočúva rady ani kritiku

Šimečka skonštatoval, že situácia začína byť nedôstojná a neefektívna.

Ilustračný obrázok k článku Šimečka: Matovič "sa zacyklil", nepočúva rady ani kritiku
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ďalšie celoplošné testovanie považuje mimoparlamentné KDH za politické rozhodnutie. Tvrdí, že sa spustilo napriek názorom expertov či vládnych partnerov. Podpredseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) a europoslanec Michal Šimečka zase reagoval, že premiér Igor Matovič (OĽANO) „sa zacyklil“, nepočúva rady ani kritiku.

Premenovať nestačí

KDH pripomenulo, že v kritických časoch je nutná rozvaha, upokojenie a zjednotenie. „Občania potrebujú konsenzuálne vládnutie, riešenie sporov za zatvorenými dverami, jednotné vystupovanie navonok a prijímanie najlepších odborných riešení. Rovnako ako je nevyhnutná dôvera medzi lekárom a pacientom pri liečbe, je totiž pre zvládnutie aktuálnej kritickej situácie kľúčová dôvera medzi občanmi, čelnými predstaviteľmi štátu a prizvanými odborníkmi. Premenovať celoplošné testovanie na kontinuálne skríningové nestačí,“ reagoval Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH.

KDH podporuje testovanie v ohniskách nákazy, čiže kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania v domovoch sociálnych služieb či firmách. „Nevyhnutný je prehľadný krátkodobý, strednodobý a dlhodobý očkovací plán s konkrétnou personálnou zodpovednosťou s cieľom zrýchliť očkovanie,“ dodal Župa.

Fixná idea Matoviča

Šimečka skonštatoval, že situácia začína byť nedôstojná a neefektívna. „Vláda sa schádza celý týždeň, aby nakoniec kapitulovala a schválila fixnú ideu Igora Matoviča, plošné testovanie. Všetko ostatné stojí alebo ide na pol plynu – zrýchlené očkovanie, pomoc vyťaženým nemocniciam, pomoc krachujúcim podnikateľom alebo lepšie vzdelávanie stoviek tisíc detí, ktoré sú už mesiace doma bez školy,“ reagoval na sociálnej sieti.

Vláda v nedeľu (17. 1.) po týždni diskusií rozhodla o tom, že uskutoční od 18. do 26. januára kontinuálny dobrovoľný skríning na celom Slovensku, ktorý má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa výsledkov pretestovania sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať.

Vláda tiež rozhodla o tom, že predlžuje zákaz vychádzania do 7. februára. Po 27. januári má byť podmienkou cesty do práce negatívny antigénový alebo PCR test, rovnako aj pre pobyt v prírode. Podmienka sa však nebude týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov ani ťažko zdravotne postihnutých.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM