RADÍME: Teplo praje salmonelóze, príprava jedla si preto vyžaduje pravidlá
Salmonelóza nás môže poriadne potrápiť a spôsobiť nemalé črevné problémy. Na mieste je preto prevencia pred ochorením.
Baktéria salmonela sa v potravinách rozmnožuje rýchlejšie počas tepla. Prejavy nákazy, napríklad intenzívne črevné problémy, sa môžu dostaviť šesť až 72 hodín po zjedení kontaminovaných potravín.
„Jedlo konzumované v surovom stave treba preto dokonale umyť, potraviny zase poriadne prevariť alebo inak tepelne upraviť v pitnej vode,“ radí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Slepačie vajcia v jedlách musia byť poriadne tepelne spracované.
Úprava jedál
Dôkladné varenie usmrcuje mikroorganizmy, jedlo sa však musí variť minimálne 20 minút pri teplote 70 stupňov Celzia. Uvarené jedlo treba ihneď zjesť. „Ak je ponechané v izbovej teplote, mikroorganizmy, ktoré proces varenia prežili, sa začnú množiť či produkovať toxín. Čím dlhší je interval medzi tepelným spracovaním a konzumáciou, tým je riziko väčšie,“ varuje úrad zdravia. Uvarené potraviny je potrebné opäť ohrievať pri minimálnej teplote 70 stupňov Celzia.
Potrebná prevencia
Prevencia pred ochorením spočíva i v správnom skladovaní a manipulácii s potravinami. Dôležité je zabrániť skríženej kontaminácii surových a už uvarených jedál. Tie bežne uvarené sa môžu kontaminovať surovými, a to priamo dotykom alebo nepriamo – použitím toho istého noža či dosky na krájanie. Pre prácu so surovým mäsom by mali mať gazdiné špeciálne vyhradené kuchynské pomôcky.
Čisté ruky aj kuchyňa
„Nutné je umývanie rúk pred prípravou pokrmu, pri prerušení práce či po opracovaní surových potravín,“ upozorňuje ÚVZ SR. Za samozrejmosť označili hygienici čistú kuchyňu a ochranu potravín pred hmyzom či hlodavcami, ktoré sú prenášačmi patogénnych mikroorganizmov.
Foto: ilustračné