Pri tornáde na Morave zahynula tehotná Slovenka, dcéra známeho hudobníka
Ničivé tornádo v Česku má nateraz päť obetí. Jednou z nich má byť aj rodáčka zo Slovenska.
Počet obetí v dôsledku silných štvrtkových búrok a vzniknutého tornáda, ktoré zničilo niektoré obce na južnej Morave, stúpol na najmenej päť, informovala v piatok česká polícia. V obci Lužice bola prvá oficiálne oznámená obeť prírodného živlu.
Rodáčka z Prešova
Starosta obce médiám potvrdil, že išlo o tehotnú ženu. Spadla na ňu železná konštrukcia. Podľa informácií TV Joj mala byť usmrtená ešte skôr, než sa k nej dostali záchranné zložky.
Ako informuje denník Korzár, mladá žena bola pôvodom Prešovčanka, žijúca v Českej republike. Jej ešte nenarodené bábätko náraz kovovej konštrukcie tiež neprežilo.
Martina bola dcérou známeho hudobníka, Františka Cmara zo skupiny Mloci. Informáciu Korzáru potvrdil otec v piatok krátko popoludní, ktorý práve cestoval na južnú Moravu za dcérou.
Ministerstvo potvrdilo obeť
Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že medzi obeťami silnej búrky na južnej Morave je aj občianka Slovenska. Po búrke zatiaľ v Česku evidujú päť obetí.
„Žiaľ, musím potvrdiť, že medzi obeťami včerajšej tragédie na južnej Morave je aj jedna občianka Slovenskej republiky,“ povedal Denníku N šéf tlačového odboru ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok podľa neho vyjadruje pozostalým aj touto cestou úprimnú sústrasť.
Domy nemali šancu
Silné tornádo, ktoré vo štvrtok večer vyčíňalo v obciach v okresoch Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji, nieslo so sebou vietor s rýchlosťou až 219 kilometrov za hodinu, preto zmietlo domy, autá či stromy. Pre server Novinky.cz to uviedla v piatok meteorologička Dagmar Honsová s tým, že ďalšie tornádo už Česku v najbližšej dobe nehrozí.
Podľa Honsovej nie je vylúčené, že na niektorých miestach boli nárazy vetra ešte silnejšie. Spôsobené škody totiž zodpovedajú následkom tornáda intenzity F3 na päťstupňovej Fujitovej stupnici klasifikácie tornád. Tento stupeň znamená vážne škody pri rýchlosti vetra medzi 254 až 332 km/h.
Vysvetlila tiež, ako k ničivému meteorologickému úkazu došlo. „Tornádo vzniklo kvôli zrážke teplého a studeného frontu, ktorý sa teraz odsunul na východ mimo naše územie,“ uviedla meteorologička.
Potvrdila však, že aj keď búrky a silný vietor na českom území zostanú aj v piatok, vznik ďalšieho podobného tornáda už vraj Česku nehrozí.
Ťažko ich predpovedať
Pripomenula, že tornáda v týchto zemepisných šírkach sa veľmi ťažko predpovedajú. Vyskytujú sa zriedka, pretože sú málokedy splnené podmienky pre ich vznik. „Teda výrazný strih vetra a stret dvoch rozdielnych vzduchových hmôt,“ uviedla.
„Ich predpoveď by mohla vyznieť ako poplašná správa,“ upozornila meteorologička.
Naposledy zasiahlo tornádo územie Česka pred troma rokmi, išlo však iba o mierne tornádo, ktoré bolo na Fujitovej stupnici na čísle jeden.
„Tak silné tornádo, ktoré je na Fujitovej stupnici na čísle 3, tu bolo naposledy v roku 2004, v meste Litovel, ale škody zďaleka neboli tak hrozivé ako teraz,“ dodala meteorologička.
Tornádo v Česku
Pozrite si šokujúce zábery po vyčíňaní tornáda v Česku: