OPÝTALI SME SA: Čo bude s poistencami VšZP od 1. apríla a na čo majú nárok?
Poistencov štátnej zdravotnej poisťovne zaskočila správa, že od apríla dostanú u niektorých lekárov len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa nedohodol so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti.
Poistencov teda prekvapila správa, že od 1. apríla budú lekári s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu, pričom pacientom budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Informáciu potvrdila výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová.
Čo to znamená pre pacienta?
Keďže prvoaprílový dátum sa nezadržateľne blíži, poistenci nadobudli obavy a kládli si otázku, aké konkrétne zdravotné úkony im môžu byť odopreté.
Odložia poistencom plánované zákroky? Ošetrí ich zubár? Týka sa to aj detí?
Tieto otázky sme položili aj VšZP, poisťovňa však konkrétna byť nechcela. Prostredníctvom svojej hovorkyne Evy Peterovej reagovala stanoviskom, v ktorom poistencov ubezpečuje, že rokovania ešte pokračujú a ambulantná starostlivosť pre nich zabezpečená bude.
„VšZP pokračuje v rokovaniach s jednotlivými členmi ZAP, ktorí majú záujem dohodnúť sa v záujme pacienta a pokračovať v zmluvnom vzťahu s VšZP aj od 1.4. 2022,“ potvrdila Peterová.
Neodkladná starostlivosť
Neodkladnú zdravotnú starostlivosť zákon definuje ako pomoc „osobe pri náhlej zmene jej zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje jej život alebo niektorú zo základných životných funkcií, bez rýchleho poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže vážne ohroziť jej zdravie, spôsobuje jej náhlu a neznesiteľnú bolesť alebo spôsobuje náhle zmeny jej správania a konania, pod ktorých vplyvom bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie.“
Do tejto kategórie patrí napríklad aj zdravotná starostlivosť pri pôrode. Reč je tiež o rýchlo sa šíriacej nebezpečnej nákaze.
Súčasťou takejto starostlivosti je aj prevoz pacienta sanitkou a tiež neodkladná preprava darcov a príjemcov orgánov pri transplantácii.
S alianciou sa dohodli
Na rozdiel od ZAP, lekári združení v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska (AVLS) sa s VšZP na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti od apríla dohodli.
„Dosiahli sme maximum možného aj vďaka rozumným kompromisom na oboch stranách. V slovenskom zdravotníctve stále reálne chýba vyše 360 miliónov eur a je zrejmé, že jeho dofinancovanie v najbližších mesiacoch je nevyhnutné a nemožno ho donekonečna tlačiť pred sebou,“ povedala prezidentka aliancie Monika Palušková.
Nahrádzanie ambulancií
Ako ozrejmila Peterová z VšZP, ambulantných lekárov, ktorí sa rozhodnú nepokračovať v zmluvnom vzťahu, bude VšZP postupne nahrádzať novými ambulanciami, ktoré poisťovňu požiadali o zazmluvnenie.
Poisťovňa klientov ubezpečuje, že urobí všetko pre to, aby sieť ambulantných lekárov bola i naďalej naplnená a aby každý pacient dostal potrebnú zdravotnú starostlivosť.
„Počas rokovaní, ktoré so ZAP prebiehali od decembra 2021, poisťovňa predkladala viaceré alternatívne návrhy zvyšujúce efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti za podmienky dodržania hospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi s cieľom nájsť spoločný prienik medzi požiadavkami ZAP a možnosťami VšZP, ktoré sú limitované štátnym rozpočtom. Zástupcovia ZAP však napriek našej snahe neboli ochotní ustúpiť zo svojich nárokov, a prijať návrhy VšZP,“ opisuje štátna poisťovňa svoj pohľad na rokovania.
Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.
Foto: ilustračné