Od Slovenského raja po slovenský sen: Martina "Pecha" dostali Pellegriniho slová, zmenili mu život
Popri svojich aktivitách dokáže tento mladý Bystričan búrať štátnu byrokraciu, konzultovať inovácie a vymyslieť hru, či sa hodíte na svoje povolanie. Kto ho nepozná po mene, určite pozná chytľavú skladbu z rádií, za ktorou stojí.
Martin Pechovský (33) nie je z tých, ktorí žijú v duchu „Až…, potom…“. Tento Bystričan nesedí a na príležitosti nečaká, AŽ nejaké prídu. On ich doslova vytvára: pre druhých a pre Slovensko.
Mnohí ho spoznali vďaka tomu, že vlani na jar počas lockdownu spolu s kreatívcami z Banskej Bystrice priniesol pieseň Slovenský raj. Viacerí ju nazvali aj druhou hymnou.
Už ako 20-ročný založil firmu, pri slivovici s kamarátom vymysleli ako prví na svete počítače z masívneho dreva. Martin roky bojuje s byrokraciou, pomáha taktiež mladým kreatívcom, inovátorom rozbieha biznisy, investuje a najnovšie rozbieha vo svojom regióne ďalšie projekty.
Sám nám presne pred rokom porozprával aj o ťažkom priebehu covidu, ktorý ho v tom čase kváril. Čo má dnes nové a na čom pracuje?
V rozhovore z podcastu s moderátorom Michalom Domonkošom sa o Martinovi Pechovskom dozviete:
- Uvidíme ho v najbližších voľbách na politickej kandidatúre?
- Ktoré slová P. Pellegriniho ho dostali, keď s ním bol osamote na centrále Hlasu?
- Jeho virtuálne hry ľuďom namodelujú budúcu profesiu či nazrú do tela. Kde ich nájdete?
- Prijal hodenú rukavicu od strany Hlas-SD?
- Trúfol by si riadiť štátne IT?
To znamená, že v najbližších voľbách môžeme očakávať aj tvoju kandidatúru?
To bude záležať od nominácií strany a stratégie. Ja osobne sa do reprezentatívnych postov nehrniem, a už tobôž nie do exekutívy. Mám rodinu, od svojich dvadsiatich rokov sa venujem veciam, ktoré milujem a zároveň ma živia, sú to práve inovácie a prostredníctvom projektov pomáham spoločnosti ako takej.
Na druhej strane ma srdce bolí, keď vidím, ako sa do politiky dostávajú ľudia, ktorí k tomu prídu „ako slepé kura k zrnu“, alebo ľudia, ktorí majú krvavé oči a potom nevidia dopredu.
V každom prípade, zatiaľ robím to, čo ma baví, žijem, venujem sa rodine, aktivitám, niekedy aj tým športovým (smiech). Každý post, funkcia alebo reprezentatíva si vyžadujú schopnosti a plné nasadenie, široký rozhľad, komunikáciu s dotknutou časťou národa a hlavne čas. Iné je byť lokálnym poslancom a iné je riadiť nejakú oblasť. Čo sa týka kandidatúry, je to veľká vec a treba to zvážiť.
Prečo vlastne politika? Mladý človek ako ty, s peknou rodinkou a prácou, ktorá ho baví, potrebuje niečo viac? Stratíš súkromie, budú ťa očierňovať, ako to už chodí. Alebo sú v tom peniaze?
Ja som človek, ktorý keď vidí problém automaticky, hľadám riešenie, či je to za odmenu alebo nie. Nejako to tak mám naprogramované, asi to bude mojím znamením (smiech).
Aké si znamenie?
Som Panna. No a pri tomto nastavení ma baví hľadať riešenia aj pre veci spoločné a na veľa problémov viem reagovať návrhmi aj ako konzultant, no bez kompetencie dané návrh sú niekedy len „šuflíkovou“ záležitosťou. V mojej práci sa dostávam do styku s obrovským množstvom informácií, ktoré keď vyhodnocujem, zisťujem problémy v spoločnosti, na ktoré mi už okamžite idú v hlave riešenia.
Ak by som si už trúfol na nejakú exekutívnu funkciu bolo by pre mňa otázkou, aký rozsah a za akú mzdu, pretože ak chcete niečomu venovať 100% pozornosť, zožerie to všetok váš čas a čas sú peniaze a hypotéku platiť treba.
Preto som zástancom myšlienky, že by sme mali dať vyššie odmeny za dané rozsahy a zverené kompetencie šikovným ľuďom a pri vysokej motivácii neexistuje priestor na korupciu.
Myslím si, že človek dostáva len to, čo dáva. Ak dáva nenávisť, dostane ju, ak slušnosť a korektnosť, dostane ju. Nemám čo skrývať, od dôb internetu sa s ľuďmi delím o svoj život na sociálnych sieťach, niekedy si vieme navzájom poradiť, podporiť sa a niekedy môže dôjsť k stretu záujmov a názorov.
Spomenul si aj inovačné a najmä štátne IT projekty. Aký máš názor na súčasné slovenské IT? Sleduješ aktivity súčasnej IT scény?
Samozrejme, že sledujem. A dokonca som súčasťou niektorých projektov, či podujatí. Páči sa mi, že sa pokračuje v spomínanom projekte Stop Byrokracii, ktorý je mojou srdcovkou, pretože rieši životné situácie a reálne problémy ľudí. Celé IT a najmä štátne IT by som zhrnul asi takto: Občanov to až tak nezaujíma a štátne IT sa zviditeľnilo až negatívnou kampaňou, kedy sa poukazovalo na ukradnutú miliardu, podľa mňa dosť populisticky až zavádzajúco, žiaľ. Tak ako v každom sektore, sú ľudia, ktorí buď nerozumejú tejto problematike, a potom, samozrejme, tie projekty zlyhajú alebo sú tu skupiny ľudí, ktorí vsádzajú na to, že ľudia až tak tomu nerozumejú a potom vymýšľajú predražené zbytočnosti. Čo nám na Slovensku chýba je centralizácia IT, jasné pravidlá a kvalifikovaní zamestnanci, ktorí vedia tvoriť zadania.
Chýba nám kancelária IT architekta, bez ktorej by sa „žiadny vlas vo vetre nepohol“.
Príkladom nám môže byť Česká republika. Chýba nám kvalitná infraštruktúra s pravidlami a patričnou ochranou, ale čo je najdôležitejšie, chýbajú nám kvalitné nápady „vylepšováky“. No aj napriek tomu by som si nedovolil tvrdiť, že všetko je zlé. Na bývalom ÚPVII sa podarilo rozbehnúť veľa dobrých vecí aj za pomoci konzultácií a odborných konferencií, či učenia sa zo zahraničia. Čo považujem za veľmi nešťastný krok súčasného vedenia MIRRI je zriadenie štátnej akciovej spoločnosti so zle nastaveným setupom ľudí a vlastne zbrklo a rýchlo, výsledok je takmer nulový. A to práve z toho dôvodu, že neexistuje architekt, centralizácia a naproti tomu veľká neelasticita „skillsetu“ a teda odbornosti ľudí v štátnej akciovej spoločnosti. Myslím si, že stavba je rozostavaná, ale ešte nás ako krajinu čaká veľké množstvo práce, aby sme vytvorili fakt moderný dom s pevnými základmi a efektívnou prevádzkou.
Hovorí sa, že práve Peter Pellegrini bol tým digitálnym lídrom, ktorý môže za dnešný stav, možno aj tak ako si ho popísal. Neprekáža ti to v strane Hlas-SD?
Nevidel a nerevidoval som všetky zmluvy a pod. A áno, na stavbe za Petra Pellegriniho sa urobilo veľa a kto robí, robí asi aj chyby. Ale zase, bez Petra Pellegriniho by neexistovala žiadna stavba. Mne skôr prekáža, že nik z doterajších ľudí riadiacich slovenské IT nemal odvahu a dostatočnú silu na práve nepopulárne kroky. Možno ešte bývalý sekčný riaditeľ Jaro Kmeť, keď bojoval s veľkými dodávateľmi ako je Microsoft a ďalší, aby sa licencie nakupovali pre štát lacnejšie a hromadne. Tak ako všade, je potrebné urobiť aj v tejto oblasti nepopulárne kroky a naopak, myslím si, že keby Peter Pellegrini vyhral ďalšie voľby, tá kompetencia by na to existovala. Samozrejme, za predpokladu, že budú fungovať všetky zložky Vlády SR v harmónii. Čo v podstate za jednofarebnej Vlády Smeru mohlo byť, no práve vtedy tomu neprikladali takú váhu a hlavne IT na Slovensku bolo v plienkach a to niektorí využili.
Trúfol by si si riadiť štátne IT?
To záleží od toho, ako som povedal, a teda akú kompetenciu by tá pozícia mala. Ak by som dostal silný mandát urobiť všetky kroky, ktoré som avizoval, asi áno.
Muselo by to byť za vlády Hlasu?
Nie. Nie striktne.
Progresívneho Slovenska?
Možno?
Čo teda hovoríš na inovátorov Štefunka a Trubana, ktorých mladí ľudia poznajú najmä zo zoskupenia Progresívne Slovensko, ale aj z úspešných slovenských startupov a firiem?
Nehovorím nič (úsmev).
Vedel by si si s nimi predstaviť spoluprácu dajme tomu v budovaní inovácií a podnikania na Slovensku?
Michala Trubana poznám cez biznis z pár stretnutí, máme vo firme Websupport cez 200 služieb, a zo sociálnych sietí, teší sa z bábätka tak ako ja, ale poďme k veci. Štefunka osobne nepoznám, viem len, že čerpal nejaké eurofondy a tie prerozdeľoval spoločne so súkromným kapitálom startupom a slovenským firmám, potom viem, že svoje niektoré firmy predal do Estónska, a ešte som videl, že sa profiloval pro-sociálne, to je celé. Čo sa týka iných oblastí ako napríklad zahraničná politika, či preferovanie LGBTI komunity, legalizácia marihuany alebo iných oblastí, ktoré nie sú pre nás prirodzené, tam si predstavujem veľkúúú argumentačnú debatu o prioritách, ktoré sú naozaj výzvami a témami, ktoré sú len rýchlymi kozmetickými úpravami. V každom prípade, PS už nie je dávno o nich dvoch a pribudlo tam veľa nových ľudí.
Podľa mňa je dôležitejšie čo chce spoločnosť, nie nejakí dvaja ľudia.
Keď sme už pri tom, ja osobne ako ideálnu budúcu vládu vnímam možno viac nemecký model, kde sa spojilo viacero prúdov na čele so socialistami a vytvorili veľmi zaujímavý sociálny a moderný koncept.
Ešte sa vráťme k tvojim aktivitám. Všimol som si, že máš novú značku výživových doplnkov, alebo ako to nazvať… Ako si sa k tomu dostal?
Áno, keď stúpate v aute na plyn, aj spotreba je vysoká a musíte o to viac mazať, dolievať olej a podobne to funguje aj s naším telom. Pri mojich aktivitách zamestnávam prevažne mladých ľudí, okolo tridsiatky, a vlastne sám som tridsiatnik a po tridsiatke sa takmer u všetkých makačov prejavujú prvé syndrómy vyhorenia, či narušenia harmónie a rovnováhy. Je to spôsobené veľkou záťažou tela a mozgu, ale hlavné je trávenie. Trávenie je alfou a omegou pri všetkých dôležitých funkciách od premeny enzýmov a rôznych látok na hormóny dôležité pre správnu funkciu mozgu a vlastne všetkých orgánov. Do toho prišla pandémia, čo si vyžiadalo veľké množstvo vitamínov, minerálov, či podobných doplnkových látok v našich domácnostiach. Rozhodol som sa, že vytvorím recepty a značku, ktorá bude praktickou náhradou tohto veľkého množstva krabičiek, prenosná, ľahko stráviteľná a chuťovo príjemná. A tak vznikla značka PERSULE a sada produktov.