Aktualizované Zo zahraničia

Nórsky masový vrah Breivik chce na slobodu: Súd začne posudzovať jeho žiadosť

Nórsky súd sa začal v utorok zaoberať žiadosťou krajne pravicového extrémistu a masového vraha Andersa Behringa Breivika o predčasné prepustenie z väzenia.

Ilustračný obrázok k článku Nórsky masový vrah Breivik chce na slobodu: Súd začne posudzovať jeho žiadosť
Zdroj: TASR/AP

Sudca v utorok nórskeho pravicového extrémistu Andersa Behringa Breivika opakovane napomenul, aby súdne pojednávanie, ktoré má rozhodnúť o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie, nevyužíval na šírenie svojich rasistických názorov. Informovala o tom agentúra DPA.

Breivik (42), ktorý si odpykáva trest za zabitie 77 ľudí v júli 2011, počas pojednávania prezentoval svoje krajine pravicové názory.

Odsúdený si podľa DPA do súdnej siene priniesol tašku na prenosný počítač, na ktorej bol umiestnený pravicový odkaz. Neskôr použil nacistický pozdrav. Sudca ho následne požiadal, aby počas pojednávania neukazoval politické plagáty.

Ako píše agentúra AFP, očakáva sa, že žiadosť Breivika, ktorý pred takmer desiatimi rokmi zabil 77 ľudí, bude zamietnutá.

Súd v telocvični

„Tak ako v každom právnom štáte, má odsúdený právo požiadať o podmienečné prepustenie a Breivik sa rozhodol toto právo využiť,“ povedal pre AFP jeho advokát Öystein Storrvik. Na súdne pojednávanie boli vyhradené tri dni plus jeden dodatočný. Verdikt sa očakáva budúci týždeň.

Z bezpečnostných dôvodov sa okresný súd v kraji Telemark jeho žiadosťou zaoberá v telocvični väznice Skien, kde si odsúdený odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody. V Nórsku išlo v tom čase o maximálnu sadzbu, avšak odvtedy sa tamojšie zákony zmenili, aby umožnili i dlhšie väzobné tresty.

Breivik bol odsúdený v roku 2012 a o podmienečné prepustenie môže požiadať po prvý raz po desiatich rokoch – táto minimálna lehota uplynula vlani 5. júna.

Jeho trest môže byť však neobmedzene predlžovaný v prípade, že stále predstavuje hrozbu pre spoločnosť. Jeho zotrvanie vo väzbe žiada i prokuratúra.

Ide mu o pozornosť?

Súd v Osle, ktorý rozhodol o jeho vine, v čase udelenia trestu uviedol, že Breivik bude s veľkou pravdepodobnosťou schopný vraždiť aj po odpykaní stanoveného trestu.

Breivik (42) 22. júla 2011 pred úradom nórskeho premiéra v Osle odpálil dodávku naplnenú výbušninami a pripravil tak o život osem ľudí. Následne sa presunul na ostrov Utöya neďaleko hlavného mesta, kde zastrelil 69 členov mládežníckeho tábora Strany práce.

Rodiny obetí, ktoré sa obávajú, že vypočúvanie pred súdom využije na prezentáciu svojich politických názorov, vyzývajú, aby mu bola odopretá pozornosť, o ktorú sa usiluje. Breivik svoje činy zdôvodnil krajne pravicovými a protiislamskými názormi a odporom k multikultura­lizmu.

AFP pripomína, že Breivik doterajšie vystúpenia v súdnej sieni využíval na šírenie propagandy a tvrdení zo svojho manifestu, ktorý zverejnil pred spáchaním útokov. Od roku 2017 začal používať nové meno Fjotolf Hansen.

Šéf Centra pre výskum extrémizmu (C-REX) Tore Björgo z Univerzity v Osle konštatoval, že Breivik „sa z ideologického uhľa pohľadu nestal menším extrémistom“.

„Teraz sa prezentuje ako národný socialista a hoci tvrdí, že ozbrojený boj je už vecou minulosti, nijakým spôsobom sa nedištancoval od masového zabíjania, ktoré spáchal a ktoré považuje za absolútne legitímne,“ uviedol.

Píšu o nás vo svete

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM