Na stravu nemusíte hneď minúť celú výplatu: Takto ušetríte v potravinách aj doma
Ako ušetriť na jedle? Stačí sa držať niekoľkých pravidiel a hneď vám ostane viac v rodinnom rozpočte.

Vysoká miera inflácie a s tým spojený rast cien zapríčinili, že väčšina Slovákov šetrí aj na kvalite jedla. Až 54,9 % opýtaných priznalo, že musia šetriť na strave a potravinách aj na úkor kvality. Vyplynulo to z dotazníkového prieskumu spoločnosti Edenred, ktorý sa uskutočnil v septembri na vzorke 1 042 respondentov starších ako 18 rokov.
Napriek tomu môžete z tejto situácie vyťažiť maximum, a nie na úkor kvality! Skúste niekoľko jednoduchých a účinných tipov.
1) Vchádzate do obchodu s prázdnym žalúdkom? Viac miniete!
Nenakupujte, keď ste hladní. Ak vám škvŕka v žalúdku, máte zrazu dojem, že toho potrebuje oveľa viac. Je tiež pravdepodobné, že veľmi rýchlo naplníte košík nezdravými potravinami.
2) Bez zoznamu už ani krok
„Mať plán je stále najlepším postupom, ako predchádzať plytvaniu potravinami. Nenechajte sa zlákať špeciálnymi ponukami a hromadnými nákupmi v prípade, že nebudete vedieť spotrebovať všetky nakúpené položky. Namiesto toho si kúpte len to, čo potrebujete,“ radí Ben Ebbrell, šéfkuchár pre Express. Ďalšou výhodou takejto prípravy je, že vopred definovaný zoznam vám môže pomôcť s kalóriami.
3) Cena podľa políc
Supermarkety umiestňujú potraviny s drahšími cenovkami na úroveň očí. „Ale ak sa pozriete na hornú alebo dolnú časť políc, často nájdete generické značky, ako aj vlastnú značku tamojšej obchodného reťazca, ktorá je lacnejšie a často chutí rovnako dobre.“ Informuje o tom portál CNBC.
4) Recepty, ktoré spájajú rovnaké suroviny
Máte chuť si niečo uvariť či upiecť? Nemusíte sa preto začať ihneď chystať do supermarketu. Chýbajú vám niektoré položky? Skúšajte recepty, ktoré majú čiastočne rovnaký základ.
Ebbrell dáva do pozornosti rovnaké skupiny produktov. „Super riešením je, ak spojíte niekoľko receptov, ktoré využívajú rovnaké ingrediencie.“ Takýmto spôsobom ušetríte.
5) Varte zo zvyškov
Už naše babičky a prababičky jedlom nikdy neplytvali. Napriek obmedzeniam dokázali šikovné gazdinky vždy niečo dobré ukuchtiť. To platí aj pri zvyškoch jedla.
Ako na to? Ak ste napríklad robili kurací vývar, skúste z obratého mäsa pripraviť na ďalší deň mäsové guľky či rizoto.
6) Mrazením ušetríte peniaze a čas
Ak vám ostali zvyšky jedál, rozdeľte ich do potravinových boxov a opäť vytiahnite, keď na ne dostanete chuť. Zmrazujte prebytky zo záhrady či pečivo. Rožky, lúpačky, kaiserky a mini bagetky budú napriek rozmrazeniu stále chrumkavé.
7) Aj suché pečivo môže byť chutné
Slováci zaplatili v auguste za chlieb o tretinu viac, horšie sú na tom už iba spotrebitelia v Maďarsku a Litve. Informoval o tom pred časom Európsky štatistický úrad Eurostat.
Čo s tým? Aj keď energetická kríza zasiahla celý svet, urobte maximum, aby ste čosi ušetrili. Nestihli ste pečivo uložiť do mrazničky? Nevadí, nemusí hneď skončiť v koši. Pripravte si chlebík vo vajíčku, zo suchého pečiva vyčarujete šťavnatú jablkovú žemľovku, knedličky alebo strúhanku.
Ako sa ešte efektívne ušetriť? Čítajte na druhej strane!
Dobré a lacné rady, ktoré vždy potešia:
- ŠETRITE tam, kde môžete: Prepli ste plastové okná na ZIMNÝ REŽIM?
- Hliníková fólia je TOP pomocníkom: Nabrúsi nožnice, uľahčí žehlenie a zlepší wifi signál
- ĽADOVÉ KOCKY nepatria len do nápojov: Pomáhajú pri varení, v domácnosti aj pri užívaní liekov
- Niektoré izbové rastliny VYLEPŠUJÚ SPÁNOK: Ktoré čistia vzduch a prinášajú pohodu?
- Pociťujete po jedle nadúvanie, kŕče a priberáte? Tieto základné potraviny NEJEDZTE SPOLU
- Chcete v noci spať ako bábätko? Oblúkom sa vyhýbajte týmto POTRAVINÁM