Máte doma PLESNE? Pozor, je to zdravotné riziko! Takto s nimi môžete ZATOČIŤ
Mať doma plesne nie je nič príjemné. Navyše, predstavujú veľké zdravotné riziko.
Plesne v príbytkoch predstavujú ohrozenie nášho zdravia. Navyše, ak sa neriešia, môžu byť dokonca až život ohrozujúce. Plesne vznikajú na miestach vystavených vode už po 24 až 48 hodinách. Hoci vo voľnej prírode ide o bežnú súčasť, doma ich mať určite nechcete.
Riaditeľka komunikácie floridského ministerstva zdravotníctva Jae Williamsová pre The Washington Post uviedla, že hoci vás plesne určite do 24 hodín nezabijú, môžu mať výrazný negatívny vplyv na kvalitu života a zdravie vnútorných orgánov.
Hrozia vám problémy
Podľa epidemiológa Marka Mendella vdychovanie plesní súvisí s rozvojom astmy, ťažkosťami s dýchaním a problémami v horných dýchacích cestách (kýchanie, kašeľ alebo upchatie nosa). Dodal však, že vedci stále pracujú na pochopení celého rozsahu nežiadúceho vplyvu plesní na ľudský organizmus.
Niekedy sa príznaky podobajú alergii. Objaviť sa môžu aj u ľudí, ktorí alergiami netrpia. Aktuálne prebieha výskum, ktorý sa snaží odhaliť vplyv plesní na bolesti hlavy, zápalové ochorenia čriev, autoimunitné ochorenia a ďalšie druhy zápalov.
Viete, čo sú to mykotoxíny?
Jedným z dôvodov škodlivosti plesní sú mykotoxíny. Ide o jedovaté látky, ktoré uvoľňujú niektoré druhy plesní a ktoré môžeme vdýchnuť. Mykotoxíny majú nepriaznivé zdravotné účinky a podľa doktorky Elizabeth Seymour sú spájané so širokou škálou zdravotných problémov, ako je rozvoj rakoviny, neurologické stavy, hormonálne problémy a cirhóza pečene. V prípade mykotoxínov však nepanuje jednotný názor. Kým jedna časť odborníkov je presvedčená o ich nebezpečných vplyvoch, iní odborníci tvrdia, že o tom neexistujú žiadne dôkazy.
Pozor by si mali dať hlavne ľudia s oslabenou imunitou. Plesne môžu mať podľa druhu rôznu farbu – žltú, zelenú, bielu, modrú alebo čiernu. Vedúca odboru epidemiológie v Severnej Karolíne Virginie Guidry však upozorňuje, že k všetkým plesniam by sa malo pristupovať rovnako.
Ako bojovať s plesňami?
Portál zverejnil aj niekoľko rád na boj proti plesniam. Virginia Guidry upozorňuje, že by ste mali odstrániť všetky viditeľné plesne a navlhnuté materiály. Pri odstraňovaní by ste mali mať okuliare, rukavice a ochrannú masku. Niektoré materiály môžete vydrhnúť čistiacimi prostriedkami a prípravkami s obsahom bielidla.
V prvom rade vlhký priestor vysušte pomocou ventilátorov a odvlhčovačov. Ak je plesňou napadnutý čalúnený nábytok alebo koberce, rovno ich vyhoďte. Ťažko sa čistia a sušia, pričom existuje riziko, že všetku vlhkosť a pleseň neodstránite a bude sa ďalej šíriť.
Nájdite zdroj vlhkosti. Až keď ho odstránite, budete mať istotu, že nad plesňami vyhráte. „Musíte odstrániť zdroj vlhkosti, pretože ak jednoducho odstránite pleseň a vlhkosť je stále tam, pleseň sa vráti,“ povedal epidemiológ Mendell.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné