Infekčné Chorvátsko: Kde je najviac prípadov Covid-19 a aké sú nové pravidlá?
Ak sa napriek odporúčaniu epidemiológov i vlády chcete ešte vybrať k Jadranskému moru, vyberajte starostlivo. Nie každé letovisko je rovnako rizikové z hľadiska počtu infikovaných koronavírusom.
Rakúsko, Slovinsko i Veľká Británia už zaradili Chorvátsko na zoznam červených krajín, kam neodporúčajú cestovať. Ak sa niekto vráti od Jadranu, musí ísť do karantény alebo na test.
Už aj Chorvátsko
K tomuto kroku pristúpilo aj Slovensko po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov. Odborníci rozširujú zoznam červených krajín a od 1. septembra medzi ne budú po novom patriť Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.
Rizikovou krajinou je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) aj Grécko, preto odporúča, aby sa Slováci z týchto krajín dovtedy vrátili.
Po návrate z rizikovej krajiny budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu. Testovať by sa podľa Krajčího mali najskôr v piaty deň od príchodu.
„Pokiaľ sa týmto ľuďom do desiatich dní nepodarí zrealizovať testovanie a nebudú u nich prítomné žiadne príznaky ochorenia, tak po desiatich dňoch bude u nich ukončená karanténa,“ podotkol minister. Zhoršenie situácie si uvedomuje aj Chorvátsko a prijíma prísnejšie opatrenia.
Reťazová reakcia
Vo chvíli, ako boli zverejnené informácie o rozšírení zoznamu rizikových krajín, nastala reťazová reakcia. Klienti cestovných kancelárií stornujú zájazdy na mesiac september. Informoval o tom prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.
„Väčšina cestovných kancelárií má napríklad do Chorvátska nástupné termíny v piatok a v sobotu. Takže v najbližších dňoch už organizovane cez cestovnú kanceláriu nepôjde do Chorvátska nikto,“ podotkol Berkes.
Kde je to naozaj zlé
Ešte v januári bolo Chorvátsko pomerne bezpečnou európskou krajinou z hľadiska počtu infikovaných koronavírusom. V polovici augusta však prišiel zlom a v posledných dňoch v krajine denne pribúda viac ako 300 nových prípadov.
Chorvátsko, ktoré má 4,2 milióna obyvateľov, zaznamenalo rekord v počte novo nakazených 26. augusta — bolo ich 358. Situáciu s pandémiou tam zhoršila komplikovaná letná turistická sezóna.
Vláda pripustila, že riskovala v snahe zachrániť cestovný ruch, ktorý tvorí pätinu chorvátskej ekonomiky. V Chorvátsku je približne 100 zahraničných občanov, ktorých liečia na ochorenie COVID-19 alebo sú s nákazou v samoizolácii.
„Najhoršia situácia je v Splitsko-dalmatínskej oblasti (776 aktívnych prípadov), v meste Záhreb (535 aktívnych prípadov), Šibeninsko-kninská oblasť (137 aktívnych prípadov), Zadarská oblasť (151 aktívnych prípadov), v Istarskej oblasti (88) a v okolí Dubrovníka (72 aktívnych prípadov),“ informuje k 28. augustu chorvátsky portál koronavirus.hu.
Medzi najviac postihnuté oblasti teda patria najmä prímorské regióny, kam sa valí najviac turistov. „Minister zdravotníctva Vili Beros vyhlásil, že je to výsledok toho, že sa Chorvátsko otvorilo turizmu,“ píše Balkan Insight.
Chorvátsko láka na dovolenky aj Slovákov, teraz tam bedákajú: Je to u nás zlé!
Prísnejšie opatrenia
Vláda v Záhrebe sa rozhodla sprísniť opatrenia v krajine, ktoré majú pomôcť držať infekciu pod kontrolou. Zatiaľ majú regionálny charakter.
„V Splitsko-dalmatínskej oblasti bude povinné nosenie rúšok v baroch a reštauráciách pred konzumáciou jedla a nápojov. Majitelia reštaurácií musia lepšie dozerať na dodržiavanie nariadení,“ uvádza portál Croatiaweek.
Ďalšie opatrenia sa dotknú skôr domácich: „Počet hostí na svadbe je obmedzený na 50, kary sú zakázané, fitnesscentrá sa musia zatvoriť a športové podujatia sa môžu konať len bez divákov,“ dodáva portál.
Chorvátska vláda avizuje, že opatrenia sa môžu ďalej sprísňovať, alebo uvoľňovať podľa vývoja situácie. Vylúčené nie sú ani pokuty za nedodržiavanie nariadení.