Čo má vláda za lubom? V práci bez mikrovlnky, chladničky, teplej vody a piatky bez ŠKOLY!
Na verejnosť prenikol návrh opatrení, ktoré majú zabrániť energetickej katastrofe. Svietiť a kúriť sa má omnoho menej a padli aj slová o homeoffice a dištančnom vzdelávaní.

Slovné spojenie „šetriť energiami“ sa skloňuje častejšie než kedykoľvek predtým. Energetická kríza je za rohom a Slováci neustále počúvajú, že ich čaká ťažká zima.
Šetriť chcú nielen ľudia v domácnostiach a firmy, ale aj štát. Odborníci z ministerstva životného prostredia pripravili zoznam konkrétnych opatrení. Jeho obsah zverejnil Denník N.
Ide zatiaľ len o pracovnú verziu, teda návrhy, z ktorých si bude vláda vyberať. Týkajú sa šetrenia vo verejných budovách, napríklad v sídlach ministerstiev, úradoch či školách.
Sporné školy
Práve otázka škôl vyvoláva vášne. Skloňuje sa totiž dištančné vzdelávanie a to majú rodičia i deti v čerstvej pamäti z doby pandémie. Mnohým rodičom takáto forma štúdia pridala starosti. V početnejších rodinách sa vyskytli tiež materiálne a technické problémy, keďže nie každé dieťa má vlastný notebook.
Premiér a aktuálne aj zastupujúci minister školstva Eduard Heger pred časom ubezpečil, že školy sa kvôli energetickej kríze zatvárať nebudú. V návrhoch nových opatrení sa ale píše aj o dištančnom vyučovaní počas piatkov a predĺžení zimných prázdnin.
Kto to zaplatí?
Minister práce Milan Krajniak nedávno hovoril o homeoffice v úradoch spadajúcich pod jeho rezort. Podľa neho by úradníci mohli pracovať z domu jeden či dva dni v týždni.
„V čase, keď sa vo vykurovacej sezóne spotrebúva najviac energií by sme vedeli pristúpiť k tomu, že by sme zaviedli home office určite na piatok, prípadne na štvrtok. Úrady by fungovali napríklad do štvrtka, ale v piatok by sa robilo z domu, aby sa počas troch dní v rade dalo šetriť energie. Menej by sme mali vykurovať chodby. Určite pristúpime k tomu, aby sa menej vykurovalo v noci a cez víkendy,“ uviedol svoje predstavy o šetrení energií v rezorte práce Krajniak.
Jeho vyjadrenie vyvolalo vlnu nevôle. Mnoho Slovákov naň reagovalo v komentároch na sociálnych sieťach. Nespokojní ľudia namietali, že štát možno ušetrí, energie za prácu z domu budú ale platiť z vlastných peňaženiek.
Návrhy opatrení
Pracovná verzia návrhov rezortu životného prostredia, ktorú zverejnil Denník N:
- znížiť teplotu vykurovania (september 2022 – máj 2023),
- skrátiť vykurovaciu sezónu,
- zrušiť dodávky teplej úžitkovej vody pre administratívne budovy,
- dôsledne dodržiavať útlmový režim vykurovania (september 2022 – máj 2023),
- zaviesť povinnú prácu z domu v piatky (október 2022 – marec 2023), prípadne v pondelky a piatky,
- povinná práca z domu v dňoch medzi dňami pracovného pokoja a víkendmi (október 2022 – marec 2023),
- predĺžiť vianočné prázdniny v školách,
- zaviesť výučbu z domu v piatky,
- obmedziť využívanie nepotrebných elektrických spotrebičov (október 2022 – máj 2023),
- informačná kampaň,
- ukončiť vonkajšie osvetľovanie pamiatkových budov (október 2022 – máj 2023),
- hydraulicky vyregulovať tepelné sústavy,
- zaizolovať tepelné rozvody,
- inštalovať termoregulačné hlavice,
- vymeniť neefektívne technológie osvetlenia za LED,
- inštalovať izolačné odrazové panely za radiátory,
- vypracovať a predložiť individuálne plány dosahovania úspor energie v spravovaných verejných budovách,
- vykonať energetické audity.
Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.